Najtańszy dron kosztuje niewiele. Bardziej skomplikowane maszyny kosztują do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jednak niezależnie od typu urządzenia i jego przeznaczenia, zwłaszcza początkujący pilot powinien być świadomy odpowiednich zasobów sprzętowych, w które trzeba go wyposażyć. Drony, np. DJI Phantom, są przydatne wszędzie tam, gdzie potrzebne są helikoptery, ale są one o wiele tańsze w zakupie i obsłudze. Jest on również o wiele łatwiejszy w kontroli.
Drony mogą zazwyczaj pracować nieprzerwanie w powietrzu przez kilka minut, w zależności od pojemności i ilości baterii podłączonych do maszyny. Dodatkowe baterie w sprzęcie znacznie wydłużą czas lotu. Systemy sterowania różnią się w poszczególnych urządzeniach. Możemy obsługiwać bezzałogowe statki powietrzne za pomocą pilotów, inne za pomocą smartfonów lub tabletów. Ich zasięg różni się również w zależności od technologii radiowej stosowanej przez producenta.
Drony są najczęściej używane do nagrywania i fotografowania. Warto wyposażyć urządzenie w kamery i systemy, które pozwolą uzyskać optymalne wyniki nagrywania przy zachowaniu pełnej kontroli nad kamerą podczas lotu. Każdy operator doceni pełną kontrolę nad ruchami kamery, możliwość manipulowania funkcjami nagrywania w locie, zmianę rozdzielczości, balans bieli, ostrość i kąt widzenia.
Będzie to ważne przy dostosowywaniu urządzenia do zmieniających się warunków. Szczególnie w przypadku lotów rozrywkowych, zwłaszcza wyścigowych, możemy uszkodzić lub zgubić śrubę. Bez śmigieł, oczywiście, nie pójdziemy dalej. Nie da się ich naprawić. Jest to również ważne dla bezpieczeństwa pilota i osób trzecich. Dlatego każdy właściciel drona powinien być wyposażony w zestaw zapasowych śrub.