Niestety, wraz z kolejnym rokiem życia nasze ciało się zmienia i potrzebuje innych składników odżywczych. Zwłaszcza osoby w podeszłym wieku mogą takie zmiany odczuwać bardzo mocno. Układ krążenia nie pracuje już najlepiej, można borykać się z częstszymi przeziębieniami czy nawet z przewlekłymi chorobami, które wymagają leczenia przez specjalistę. Oczywiście są też osoby, które już dawno przekroczyły wiek emerytalny, a czują się świetnie i do lekarzy nie chodzą wcale. To jednak jest błąd. Obojętnie od tego, jakie mają samopoczucie, powinny regularnie robić badania profilaktyczne. Szybko wykryte problemy ze zdrowiem są do wyleczenia. Jakie badania profilaktyczne powinni robić seniorzy?
Podstawowe badania profilaktyczne obejmują między innymi badania moczu. W przypadku osób starszych należy je robić dwa razy do roku lub, jeśli są wskazania do tego badania, nawet częściej. Kontrolować trzeba też poziom elektrolitów, zwłaszcza magnezu, sodu, potasu i witaminy D, która odpowiada wraz z wapniem za zdrowe kości i stawy, oraz ogólną odporność. Badania wątrobowe powinny być regularnie wykonywane już po 30. roku życia, jednak u seniorów trzeba je robić co najmniej raz do roku.
Każda osoba musi też przynajmniej raz na rok zrobić morfologię krwi. Jednakże osoby, które mają chorą tarczycę, muszą badania krwi robić nawet co 3 miesiące. Także u pacjentów z wysokim cholesterolem po wprowadzeniu diety lub innych środków zapobiegawczych dokonuje się kontroli w postaci przebadania krwi co kilka miesięcy.