Różne zjawiska fizyczne były wykorzystywane przez ludzi, zanim jeszcze jakiś uczony nazwał i opisał dane prawo fizyczne. Podobnie było z hydrauliką siłową, która jest powszechnie używana w produkcji oraz wielu gałęziach przemysłu aż do dzisiaj. Jak działa hydraulika siłowa? Czym się wyróżnia?
Działanie hydrauliki siłowej oparte jest na prostej zasadzie, w której siła jest przekazywana za pomocą płynu, a konkretniej jest to olej. Olej w hydraulice siłowej jest pompowany pod dużym ciśnieniem. Do poprawnego działania należy użyć kilku elementów i połączyć je ze sobą. Przede wszystkim potrzebne jest urządzenie, którego zadaniem będzie zapewnienie napędu oraz wytworzenie ciśnienia. Jest to pompa hydrauliczna. Kolejnym elementem są przewody ciśnieniowe, które doprowadzają olej pod ciśnieniem do siłowników. Natomiast siłowniki hydrauliczne pełnią rolę swoistego silnika hydraulicznego i wykonują większość pracy w tym układzie.
Hydraulikę siłową wykorzystuje się najczęściej w postaci układów hydraulicznych. Ze względu na prostotę oraz bardzo wysoką wydajność takich układów, hydraulika siłowa znajduje bardzo dużo zastosowań. Między innymi można je wykorzystać w samochodach (konkretnie w układzie kierowniczym) oraz w ciężarówkach oraz wywrotkach . Poza tym hydraulika siłowa jest też obecna w hamulcach stosowanych w nowoczesnych samolotach, a także w opuszczanych podwoziach.