W jakich urządzeniach i maszynach są powszechnie stosowane systemy chłodnicze i klimatyzacyjne?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Systemy klimatyzacyjne i chłodnicze kojarzą się przede wszystkim z przemysłem samochodowym. Są one wykorzystywane zarówno w autach osobowych, jak i ciężarowych, ale także urządzeniach rolniczych. Nie są to jednak jedyne maszyny, w których są stosowane.

Systemy chłodnicze – przykłady

Układy chłodnicze i klimatyzacyjne są dość skomplikowane. Zbudowane zwykle z wielu części, połączonych za pomocą na przykład gumowych węży, którymi podawany jest odpowiedni czynnik chłodzący, a złączki do węży gumowych stanowią szczelne i bezpieczne ich połączenie.

Przykładem są intercoolery, stosowane w samochodach, których zadaniem jest chłodzenie powietrza po tym, jak wydostaje się ze sprężarki i trafia na cylindry. Dzięki temu wzrasta wydajność silnika.

Oprócz wspomnianego sektora motoryzacyjnego istnie wachlarz innych zastosowań, poczynając od komór chłodniczych i mroźniczych. Są to całe pomieszczenia komercyjnie wykorzystywane np. w supermarketach, magazynach, zakładach przetwórstwa spożywczego, czy zakładach farmaceutycznych. Przechowuje się tam przede wszystkim żywność, ale także leki. W komorach chłodniczych panuje temperatura około 0 stopni Celsjusza, w mroźniczych znacznie niższa, nawet do -30 stopni.

Innym przykładem są klimatyzacje przemysłowe do zakładów produkcyjnych – stosowane przede wszystkim po to, żeby poprawić warunki, w których przechowywane są nowo wytworzone produkty. Dodatkowo zapewnia się również odpowiednią temperaturę pracownikom, a tym samym zwiększenie ich produktywność. Opisane systemy klimatyzacyjne i chłodnicze to tylko kilka wybranych przykładów. W rzeczywistości jest ich zdecydowanie więcej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jaka biżuteria będzie najmodniejsza w nadchodzącym sezonie?
Jaka biżuteria będzie najmodniejsza w nadchodzącym sezonie?
Biżuteria jest dodatkiem, który doskonale podkreśla charakter całej stylizacji i jest jej dopełnieniem. Jeśli chcemy podążać za trendami i posiadać […]
W jakim celu tworzone są nowoczesne oprogramowania medyczne dla przychodni?
W jakim celu tworzone są nowoczesne oprogramowania medyczne dla przychodni?
Postępujący rozwój technologiczny posiada istotny wpływ na nasze losy. Jego rezultaty dostrzegamy zarówno w naszym życiu prywatnym, jak i zawodowym. […]
Leczenie chorób psychosomatycznych – gdzie się udać po pomoc?
Leczenie chorób psychosomatycznych – gdzie się udać po pomoc?
Na zdrowie wpływa wiele czynników. Obecnie coraz większa liczba specjalistów dostrzega zależności pomiędzy naszą psychiką, a ciałem. Niekiedy silne emocje […]