W jakich urządzeniach i maszynach są powszechnie stosowane systemy chłodnicze i klimatyzacyjne?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Systemy klimatyzacyjne i chłodnicze kojarzą się przede wszystkim z przemysłem samochodowym. Są one wykorzystywane zarówno w autach osobowych, jak i ciężarowych, ale także urządzeniach rolniczych. Nie są to jednak jedyne maszyny, w których są stosowane.

Systemy chłodnicze – przykłady

Układy chłodnicze i klimatyzacyjne są dość skomplikowane. Zbudowane zwykle z wielu części, połączonych za pomocą na przykład gumowych węży, którymi podawany jest odpowiedni czynnik chłodzący, a złączki do węży gumowych stanowią szczelne i bezpieczne ich połączenie.

Przykładem są intercoolery, stosowane w samochodach, których zadaniem jest chłodzenie powietrza po tym, jak wydostaje się ze sprężarki i trafia na cylindry. Dzięki temu wzrasta wydajność silnika.

Oprócz wspomnianego sektora motoryzacyjnego istnie wachlarz innych zastosowań, poczynając od komór chłodniczych i mroźniczych. Są to całe pomieszczenia komercyjnie wykorzystywane np. w supermarketach, magazynach, zakładach przetwórstwa spożywczego, czy zakładach farmaceutycznych. Przechowuje się tam przede wszystkim żywność, ale także leki. W komorach chłodniczych panuje temperatura około 0 stopni Celsjusza, w mroźniczych znacznie niższa, nawet do -30 stopni.

Innym przykładem są klimatyzacje przemysłowe do zakładów produkcyjnych – stosowane przede wszystkim po to, żeby poprawić warunki, w których przechowywane są nowo wytworzone produkty. Dodatkowo zapewnia się również odpowiednią temperaturę pracownikom, a tym samym zwiększenie ich produktywność. Opisane systemy klimatyzacyjne i chłodnicze to tylko kilka wybranych przykładów. W rzeczywistości jest ich zdecydowanie więcej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Ciekawe ozdoby do salonu
Ciekawe ozdoby do salonu
Efektowne elementy dekoracyjne to najlepsze uzupełnienie każdej nowoczesnej aranżacji. I nieważne, czy urządzamy pokój dzienny, sypialnię czy kuchnię. Skrupulatnie dopracowanie […]
Jak ważne są fotografie dla twojej działalności?
Jak ważne są fotografie dla twojej działalności?
Fotografie są istotną częścią każdego biznesu. Mogą pomóc w stworzeniu świetnego pierwszego wrażenia, a także mogą być wykorzystane do promocji […]
Jakie kroki podjąć w celu realizacji bezproblemowej przeprowadzki?
Jakie kroki podjąć w celu realizacji bezproblemowej przeprowadzki?
Przeprowadzka to wydarzenie istotne, w końcu nie codziennie zmienia się miejsce swojego zamieszkania. Jest przy tym wymagające, gdyż wiąże się […]