Jakie są rodzaje kaw?

steaming coffee in traditional ceramic cup, jute sack with roasted beans on wooden table.

Kawa to jeden z popularniejszych napojów na świecie, którą spożywają miliardy osób na całym świecie.Istnieje tak wiele miłośników tego naparu, że kawa na prezent jest jednym z bardzo częstych pomysłów, który wykorzystywany jest przy okazji wzajemnego obdarowywania się z różnych okazji. Taki podarunek świetnie sprawdzi się zarówno dla bliższych, jak i dalszych znajomych, rodziny czy przyjaciół. 

Różne rodzaje kawy

Warto jednak wiedzieć, że kawa występuje w różnych rodzajach i to właśnie wpływa na jej smak, intensywność czy aromat. Dwa najpopularniejsze rodzaje kawy to arabica oraz robusta. Większość z nas kojarzy nazwę arabica, natomiast ta druga wspomniana nazwa zazwyczaj budzi zainteresowanie. Sprawdźmy zatem, czym charakteryzują się oba rodzaje kawy. 

Jaka jest różnica między arabicą, a robustą?

Pierwsza różnica między tymi rodzajami kawy to sam wygląd ziaren. Ziarna arabiki są płaskie, natomiast robusty wypukłe. Jeśli chodzi o smak to robusta jest o wiele bardziej intensywna oraz gorzka. Bardzo często wykorzystuje się ją do mieszanek kawowych. Robusta na też o wiele większe stężenie kofeiny niż arabica – posiada aż 1,7-4 procent kofeiny. 

Mieszanki kawowe

Kawa do kawiarni to zazwyczaj mieszanka kawowa, zwana również blendą. Mieszanki te zawierają zróżnicowaną ilość wielu rodzajów kaw, możemy również znaleźć takie blendy, które przykładowo zawierają 100 procent arabici. Najczęściej spotykaną mieszanką jest taka, w której arabiki znajduje się 80 procent, natomiast robusty 20 procent. We Włoszech prawdziwe espresso wręcz musi zawierać w sobie robustę, aby charakteryzowało się oleistym, czekoladowo-orzechowym smakiem.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


19 + piętnaście =