Potrzeby Maslowa w miejscu pracy – co warto wiedzieć?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Co to jest?

Hierarchia potrzeb Maslowa to teoria ludzkiej motywacji i zachowania zaproponowana po raz pierwszy przez psychologa Abrahama H. Maslowa, który uszeregował ludzkie potrzeby od podstawowych fizjologicznych, takich jak jedzenie i woda, przez bezpieczeństwo i pewność, po poczucie własnej wartości, a następnie potrzeby wyższego rzędu oparte na osiągnięciu samorealizacji.

Jakie potrzeby są najważniejsze?

Hierarchia potrzeb Maslowa to hierarchiczny system klasyfikacji, który organizuje zachowanie człowieka wokół pięciu poziomów dobrostanu psychicznego.
Pierwszym poziomem w tym modelu są potrzeby fizjologiczne, czyli te rzeczy, których wszyscy ludzie potrzebują, aby przetrwać i które stanowią najniższy poziom jego hierarchii. Należą do nich: jedzenie, woda, powietrze, sen, ubranie i schronienie.

Kolejnym poziomem są potrzeby bezpieczeństwa, które obejmują ochronę przed zagrożeniami dla życia lub kończyny oraz potrzeby bezpieczeństwa, które dotyczą takich spraw jak stabilność zatrudnienia i bezpieczeństwo osobiste. Jeśli chcesz zwiększyć ich poziom, to koniecznie sprawdź stronę: https://www.flexee.eu/.
Trzeci poziom w tym modelu to potrzeby społeczne, takie jak przyjaźń i miłość.

Czwartym poziomem są potrzeby szacunku, takie jak szacunek i prestiż, do których ludzie dążą, ponieważ czują się dobrze sami ze sobą, kiedy je mają. Skrajnymi przykładami byłyby nienawiść lub ambicja, choć nie zawsze są one obecne u każdej osoby, nawet jeśli występują w pewnym momencie życia, kiedy osiągają szczytowe poziomy w hierarchii Maslowa.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak sprawnie kontrolować czas pracy podwładnych?
Jak sprawnie kontrolować czas pracy podwładnych?
W profesjonalnych biurach, zakładach przemysłowych i innych firmach warto zawsze wdrożyć nowoczesny system ewidencji czasu pracy zatrudnionych osób. Skutecznie zastępuje […]
Rekonwalescencja po operacji stopy
Rekonwalescencja po operacji stopy
Operacja stopy potrafi przysporzyć wiele problemów z poruszaniem się. W końcu świeża rana boli, o czym przypomina nam każdy stawiany […]
Jak zadbać o swój teren przed domem?
Jak zadbać o swój teren przed domem?
Czyszczenie obszarów zewnętrznych to świetny sposób, aby Twój dom wyglądał ładnie i zachęcająco. Istnieje wiele rzeczy, które można zrobić, aby […]