Rozrusznik – co to jest, jak działa?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Rozruch silnika spalinowego samochodu realizowany jest za pomocą nadania ruchu obrotowego wałowi korbowemu. Po pierwszym wtryśnięciu paliwa do cylindrów następuje zapłon mieszanki i silnik kontynuuje pracę samodzielnie. Jednak wstępne rozpędzenie wału korbowego musi zostać przeprowadzone z wykorzystaniem energii z zewnątrz. Wykorzystuje się do tego rozrusznik, a w nowoczesnych pojazdach hybrydowych samą prądnicę. Najpopularniejsze są jednak zwyczajne rozruszniki i o nich więcej w dzisiejszym poradniku.

Silnik elektryczny

Rozrusznik jest niczym innym, jak silnikiem elektrycznym prądu stałego. Zazwyczaj jego moc waha się od okolic jednego kilowata (małe jednostki benzynowe) do maksymalnie pięciu (duże silniki diesla). Prąd pobierany jest bezpośrednio z akumulatora rozruchowego, dlatego w czasie odpalania samochodu lekko przygasają wszystkie światła. Niektóre obwody są celowo odłączane przez komputer (np. światła zewnętrzne, wycieraczki), aby cała moc mogła zawędrować prosto do rozrusznika.

Przekładnia planetarna

Większość rozruszników wykorzystuje przekładnię, dzięki czemu można uzyskać na wyjściu większy moment obrotowy. Pozwala to na szybsze i skuteczniejsze rozpędzenie wału korbowego silnika, zwłaszcza w okresie zimowym, gdy zgęstniały olej mocno utrudnia ruch wału. Na stronie https://www.shop.bendiks.pl/ możemy zobaczyć jak wyglądają przekładnie, wkłady z uzwojeniami, obudowy, a także szczotko-trzymacze typowych rozruszników. W razie uszkodzenia, zazwyczaj wystarczy wymiana jednego elementu, by urządzenie znów zaczęło działać poprawnie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Zanim na świat przyjdzie dziecko – poradnik zakupu najważniejszych akcesoriów
Zanim na świat przyjdzie dziecko – poradnik zakupu najważniejszych akcesoriów
Przed Wami najpiękniejszy dzień w Waszym życiu. Ważne, aby dobrze się do niego przygotować – tak, aby nic nie było […]
Jak odpowiednio wyeksponować odzież w sklepie?
Jak odpowiednio wyeksponować odzież w sklepie?
Połowa sukcesu w handlu polega na odpowiednim wyeksponowaniu oferowanych przez nas towarów. W przypadku sprzedaży odzieży jest to szczególnie ważne, […]
Jak stworzyć klimatyczny nastrój w swojej łazience?
Jak stworzyć klimatyczny nastrój w swojej łazience?
Łazienka jest wyjątkowym pomieszczeniem w każdym domu. Przez dużą część dnia pełni funkcję użytkową, gdzie każdego ranka cała rodzina szykuje […]