Jak powszechnie wiadomo wraz z wejściem w szeregi Unii Europejskiej zmianie uległo wiele dziedzin naszego życia(zniknęły formalności lub uległy uproszczeniu), sposób świadczenia usług kontrahentom z zagranicy i wiele innych spraw. W związku ze zmianami pojawiło się także wiele nowych pojęć takich jak wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów czy transport wewnątrzwspólnotowy.
Z tego powodu każdy handlowiec musiał zapoznać się z terminologią, która dotyczy jego i jego interesów.
Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów dotyczy sytuacji, gdy ktoś nabywa prawo do rozporządzania jak właściciel towarami, które zostaną przetransportowane na terytorium państwa członkowskiego innego niż państwo dokonania zakupu, wysyłki czy transportu.
Transport wewnątrzwspólnotowy ulega ciągłemu rozwojowi(z dużym wkładem polskich przewoźników). Przede wszystkim ważne jest, aby wszystkim uczestnikom znane były zasady rozliczania VAT przy transporcie towarów (zobacz: transport Polska Niemcy). Potrzebne jest tutaj rozróżnienie przewozów międzynarodowych i tych wewnątrzwspólnotowych.
W przypadku takiego transportu wewnątrzwspólnotowego istotne będzie wskazanie miejsca, w którym odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości. Jeżeli mamy do czynienia z transportem na terytorium dwóch różnych państw członkowskich to miejscem świadczenia tej usługi jest państwo, gdzie transport towarów się rozpoczyna. Oczywiście istnieją także wyjątki, gdy nabywca usługi czy towaru podał dla tej czynności świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów numer, który został mu nadany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu to wtedy miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, gdzie wydano wspomniany wyżej numer.
Artykuł dla Portalu Ludzkie Dylematy napisał Pan Joahim Kowalski, który od 10 lat z Polski transportuje do Hiszpanii towary niebezpieczne.