W jaki sposób podłączyć rozłącznik izolacyjny w rozdzielnicy?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Bezpieczeństwo w trakcie pracy z prądem elektrycznym jest najważniejszym aspektem. Napięcie sieciowe 230 V może pozbawić życia albo doprowadzić do kalectwa w bardzo krótkim czasie, wystarczy jeden nieostrożny ruch. Dlatego też zanim rozpoczniemy jakiekolwiek prace, powinniśmy wyłączyć napięcie w obwodzie elektrycznym, ale również odizolować go od sieci. W przypadku wysokich napięć stosuje się odłączniki z widoczną przerwą, która upewnia pracowników o bezpieczeństwie. W przypadku napięć sieciowych nie jest to wymagane, jednak koniecznością jest otwarcie rozłącznika izolacyjnego.

Co robi rozłącznik izolacyjny?

Po otwarciu rozłącznika tworzy się przerwa w obwodzie, która zapewnia nam absolutny brak napięcia po stronie, gdzie będziemy pracować. Nie powinniśmy nigdy polegać tylko na wyłączniku nadprądowym, który co prawda powoduje takie samo działanie, jednak jego styki otwierają się na odległość góra kilku milimetrów. W przypadku rozłącznika izolacyjnego mówimy o odległości przynajmniej jednego centymetra. Dzięki temu żadne zabrudzenie ani ciało obce nie sprawi, że do obwodu elektrycznego przedostanie się śmiertelny potencjał.

Prawidłowe podłączenie rozłącznika

Aby rozłącznik izolacyjny poprawnie wykonywał swoją funkcję, musi być umieszczony jako pierwszy w rozdzielnicy. Należy umiejscowić go tuż po wejściu wewnętrznej linii zasilającej, która prowadzi od licznika energii i zabezpieczenia przedlicznikowego. W handlu znajdują się rozłączniki, które można wykorzystywać zarówno w instalacji jednofazowej jak i trójfazowej. Na stronie https://hazbi.com/pl/rozlaczniki-izolacyjne_akcesoria można zobaczyć przykłady tych urządzeń. Warto zainstalować rozłącznik przerywający zarówno przewód fazowy jak i neutralny, dla większego bezpieczeństwa. Pamiętajmy jednak, by nigdy nie został przerwany przewód ochronny lub neutralno-ochronny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Organizacja imprezy plenerowej – o co warto zadbać?
Organizacja imprezy plenerowej – o co warto zadbać?
Już za kilka tygodni do Polski zawita wiosna, a budząca się do życia natura jest doskonałym tłem dla imprez różnego […]
Cenne porady dotyczące wyboru mieszkania
Cenne porady dotyczące wyboru mieszkania
Poszukując mieszkania podstawową sprawą jest przemyślenie tego, co musi się znajdować w najbliższej okolicy. Właściciele psów cenią sobie pobliże lasu […]
Jak psychoterapia pomaga w powrocie do zdrowia?
Jak psychoterapia pomaga w powrocie do zdrowia?
Psychoterapia wzięła swój początek z filozofii, psychologii i medycyny. Zajmuje się leczeniem zaburzeń i problemów natury psychicznej w oparciu o […]