Jak oszacować wartość domu?

Jeśli planujesz sprzedaż domu, to jednym z podstawowych kroków, które należy podjąć przed wystawieniem ogłoszenia, jest oszacowanie jego wartości. Można to zrobić zarówno samodzielnie, jak i zwrócić się o pomoc do profesjonalisty. W niektórych przypadkach np. jeśli ubiegasz się o kredyt hipoteczny, konieczne będzie sporządzenie stosownego dokumentu przez specjalistę.

Różne możliwości

Najprostszą metodą nie wymagającej specjalnej wiedzy ani rozeznania, jest przejrzenie ofert sprzedaży podobnych nieruchomości na portalach internetowych czy w gazetach. Nie uzyskasz w ten sposób bardzo konkretnych wartości, ale to wystarczy do ustalenia pułapu cenowego. Istnieją też serwisy online, które na podstawie wprowadzonych danych pomogą oszacować cenę, jaką można uzyskać przy sprzedaży domu. Ich minusem jest to, że nie obejmują one wszystkich miast i niektóre wyniki mogą być przez to niedokładne.

Jeśli potrzebujesz dokumentu do przedstawienia w banku czy urzędzie, musisz zwrócić się do rzeczoznawcy. Przykładową ofertę wraz z cennikiem możesz sprawdzić na stronie: http://prowert.pl/oferta/wycena-domu/. Taki specjalista zastosuje różne techniki np. podejście porównawcze, metodę dochodową czy podejście kosztowe, dlatego jego wyliczenia będą bardzo pewne. Dodatkowo, dokona on oględzin na miejscu i weźmie pod uwagę także m.in. wyposażenie, czy też stan wszystkich dokumentów takich jak np. ksiąg wieczystych.

Wykonanie operatu szacunkowego kosztuje zwykle kilkaset złotych, jednak daje najbardziej rzetelne informacje o tym, jaka jest wartość nieruchomości.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


2 × dwa =