Jak zapewnić osobie mającej przewlekłe problemy z oddychaniem dogodne warunku w domu?

Przewlekłe problemy z oddychaniem często zdarzają się u osób, u których choroba zaczyna się już w młodym wieku. Taka sytuacja jest bardzo uciążliwa dla cierpiącej osoby. Z tego powodu rodzina najczęściej chce zapewnić jej jak najbardziej komfortowe warunki. Aby było to możliwe, decydują się oni na opiekę nad daną osobą w domu, zamiast korzystania z całodobowego przebywania w szpitalu. Jednak zanim się na taki krok zdecydujemy, warto zdać sobie sprawę, jakiej opieki wymaga taka osoba.

Co możemy zrobić na co dzień?

Pierwszą rzeczą, której powinna się nauczyć każda osoba, która sprawuję opiekę nad chorym z problemami z oddychaniem, jest odpowiednie wykonywanie drenażu płucnego. Polega on na oklepywaniu klatki piersiowej oraz pleców chorego. Ważne jest aby robić to w odpowiednim kierunku, który zależy od tego, gdzie zalega wydzielina utrudniająca oddychanie. Dobrze jest też znać sposoby układania pacjenta, nazywane pozycjami Trendelenburga, które umożliwiają odpływ zalegających substancji. Aby zabiegi te były przyjemniejsze, można zaopatrzyć się w olejki pielęgnacyjne oraz płyny ochronne, które są dostępne pod tym linkiem: https://oddychasz.pl/Pielegnacja-c54 .

Radzenie sobie w okresach zaostrzeń

Problemy z oddychaniem charakteryzują się cyklicznością nasilenia objawów. Dlatego też w każdej chwili trzeba być przygotowanym na okresy zaostrzeń. Dobrze jest mieć w domu ssak do odsysania, który w takiej sytuacji może być bardzo pomocny. Powinniśmy go używać wtedy, gdy wspomniane powyżej metody nie przynoszą wystarczającego efektu lub gdy chory jest na tyle osłabiony, że nie może samodzielnie odkrztuszać wydzielin.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


20 − 7 =