Obecnie wielu z nas żyje w ciągłym pośpiechu. Panujący trend szybkiego i wygodnego jedzenia przetworzonych produktów sprawia, że nie dostarczamy organizmowi niezbędnych ilości witamin i minerałów. Suplementy nie są w stanie zastąpić zbilansowanej diety, lecz bywają pomocne w utrzymaniu odpowiedniego poziomu kluczowych składników. Przyjrzyjmy się, jakie mikroelementy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Składniki mineralne dzielą się na dwie grupy: makro- oraz mikroelementy. Dzienne zapotrzebowanie na makroelementy wynosi ponad 100 mg, a na mikroelementy poniżej 100 mg. Do makroelementów zaliczamy: magnez, wapń, potas, chlor, fosfor, sód, zaś do mikroelementów, czyli pierwiastków śladowych: żelazo, cynk, miedź, mangan, jod, fluor, molibden, chrom oraz selen. Wszystkie te składniki pełnią konkretne funkcje w organizmie, a nasze zapotrzebowanie na nie uzależnione jest m.in. od wieku i płci. Ich niedobór lub nadmiar może przyczynić się do zaburzeń fizjologicznych.
Jednym ze sposobów dostarczania wszystkich niezbędnych składników jest zbilansowana dieta. Jednak, gdy jest to z jakichś powodów niemożliwe, warto skorzystać z odpowiedniej suplementacji. Preparaty pomogą nam uzupełnić te składniki, których może nam brakować z powodu wyjątkowego stanu organizmu (np. ciąża) lub też w okresach wzmożonej zapadalności na różnego rodzaju infekcje. Przykładem tego może być białko spożywane przez sportowców, które pobudza do budowy masy mięśniowej, np. https://inkospor.pl/bialko.