Jakie pojazdy są potrzebne na budowie?

Nasz kraj rozwija się w ogromnym tempie i w niemal każdym mieście czy wsi można zobaczyć plac budowy. W takim miejscu konieczne jest wykorzystywanie różnych pojazdów, które służą zarówno do wykonywania robót ziemnych, jak i transportowania niezbędnych materiałów. Doskonałym przykładem są choćby wywrotki aluminiowe, czyli specjalne naczepy. Charakteryzują się one tym, że posiadają stosunkowo niską masę, a jednocześnie są bardzo wytrzymałe i wystarczająco ładowne. 

Koparka to absolutna podstawa

Na każdej budowie niezbędnym pojazdem jest przede wszystkim koparka, wykorzystywana do oddzielania tzw. urobku od gruntu oraz przenoszenia go na wyznaczone składowisko lub inny pojazd. Wyróżniamy kilka jej rodzajów – m.in. model podsiębierny, chwytakowy oraz zbierakowy. Często przydają się też koparko-ładowarki zbudowane na bazie zwykłego ciągnika i minikoparki o kompaktowych rozmiarach (idealne do zastosowań prywatnych). Drugą kategorię pojazdów stanowią maszyny do płaskiego odspajania gruntu. Zaliczamy do nich spycharki gąsiennicowe, zgarniarki, równiarki, a także zrywarki. 

Poza tym na placach budowy mamy często do czynienia z maszynami do zagęszczania gleby (walce, zagęszczarki), ciągnikami przeznaczonymi do ciągnięcia innych pojazdów (np. przyczep) oraz samochodami ciężarowymi do przewozu wszelkiego rodzaju ładunków. W ostatnim czasie popularne stały się też naczepy half-pipe, czyli samowyładowcze wywrotki wyróżniające się nietypowym kształtem rynny. Jest ona tak skonstruowana, że znakomicie absorbuje siłę spowodowaną przez uderzający w trakcie załadunku towar, a ponadto uniemożliwia przywieranie materiału do ścian oraz podłogi.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


13 + 6 =