Planując zakup działki z dala od kanalizacji miejskiej, trzeba się zdecydować na jakiś rodzaj systemu odprowadzającego ścieki. W naszych czasach spora liczba ludzi decyduje się na zakup i montaż tradycyjnych szamb betonowych. Ale na naszym rynku są dostępne jeszcze inne rozwiązania. Przy tym są oszczędne, wygodne i przyjazne dla naturalnego środowiska.
Przydomowe oczyszczalnie ścieków biologiczne zdobywają dużą liczbę zwolenników. Dzieje się tak za sprawą ich funkcjonalności i nowoczesnego sposobu usuwania nieczystości. W tego typu oczyszczalniach ciężką pracę wykonują mikroorganizmy. Sam zbiornik tej biologicznej oczyszczalni jest wykonany z mocnego tworzywa sztucznego. Wewnątrz posiada trzy komory. Pierwsza, to osadnik wstępny. Druga służy do napowietrzania, a trzecia nosi nazwę osadnika wtórnego. Cała praca zbiornika jest sterowana przez prosty w obsłudze elektroniczny panel.
Jak funkcjonuje ta oczyszczalnia? Kiedy z budynku są odprowadzane ścieki, trafiają do pierwszej komory. Na tym etapie zanieczyszczenia są mechanicznie separowane. Następnie dostają się do kolejnej komory, gdzie mikroorganizmy wstępnie je oczyszczają. Kolejny etap, to złoże biologiczne. Tu do akcji wchodzą bakterie i oczyszczają ścieki. Po dalszych procesach uwolniona od zanieczyszczeń ciecz trafia do gleby i w ten sposób proces się zamyka. Środowisko pozostaje wolne od skażenia, co się przyczynia do czystszej atmosfery i otoczenia w bezpośrednim sąsiedztwie zamieszkałej posesji.