Jakie uprawnienia musi mieć kierowca busa?

Several cars vans trucks parked in parking lot for rent or delivery

By móc poprowadzić busa, trzeba posiadać odpowiedniego rodzaju prawo jazdy. W dzisiejszym artykule sprawdzimy, jakie uprawnienia są konieczne, by móc przewozić ludzi takim właśnie środkiem transportu, oraz przyjrzymy się też najpopularniejszym kierunkom podróży, jakie Polacy odbywają publicznymi środkami przewozu.

Prawo jazdy kategorii D

Podstawowym wymogiem do prowadzenia busa bądź autobusu, jest posiadanie prawa jazdy odpowiedniej kategorii. W Polsce wymagane jest to kategorii D, które uprawnia do prowadzenia pojazdów mogących konstrukcyjnie przewozić powyżej 9 osób (licząc razem z kierowcą). Krajowe prawo jazdy pozwala także na przewóz ludzi na terenie Unii Europejskiej, co jest znacznym ułatwieniem. Wielu kierowców pracuje bowiem na liniach międzynarodowych, na przykład zapewniających przewozy z Anglii do Polski.

Jednak samo prawo jazdy to nie wszystko, trzeba mieć także ukończony kurs na przewóz osób, który jest szkoleniem o wiele trudniejszym i bardziej złożonym, niż samo uzyskanie uprawnień do kierowania autobusem.
W Polsce najbardziej popularne są przejazdy tak zwanymi busami, czyli niewielkimi autobusami, które dowożą ludzi na niewielkie odległości, na przykład do najbliższego dużego miasta.

Jednak równie popularne są przejazdy zagraniczne, na przykład transport osób Warszawa Anglia, a wynika to z tego, że duża ilość Polaków żyje na emigracji. Często przyjeżdżają oni do kraju, by odwiedzić rodzinę, lub też ich rodzina jedzie odwiedzić ich tam, gdzie aktualnie mieszkają na emigracji.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


15 − dwa =