Sprawne systemy informatyczne to narzędzia informatyczne, które pomagają zarządzać danymi w przedsiębiorstwach już od początku lat 80-tych ubiegłego stulecia. Jakie systemy informatyczne są przydatne w firmach produkcyjnych i jaką funkcję pełnią?
Od początków tworzenia systemów informatycznych ich głównym celem było usprawnienie zarządzania działalnością firmy. Stopniowo różne systemy obsługiwały coraz szersze obszary działalności przedsiębiorstwa. Informatyczne systemy magazynowe były wdrażane w polskich firmach jeszcze w latach 90-tych XX w. Wówczas pionierami na rynku dostawców oprogramowania były firmy zachodnie. Zapotrzebowanie na systemy magazynowe było duże i to spowodowało wprowadzania autorskich rozwiązań polskich producentów. Zadaniem systemów magazynowych jest nadzorowanie procesów i zadań magazynowych od momentu przyjęcia towaru (produktu, surowca), poprzez okres magazynowania, do czasu wydania. Takie kompleksowe rozwiązanie informatyczne, składające się z oprogramowania, urządzeń, usług, pozwala na poprawę jakości zarządzania procesami magazynowymi i optymalizację wykorzystania przestrzeni magazynu. Ewidencja magazynowa jest sprawna i efektywna dzięki temu, że system magazynowy zbiera, przechowuje oraz udostępnia informacje dotyczące stanów magazynowych.
Żeby przedsiębiorstwo produkcyjne osiągało wysoki poziom koniecznej dla nowoczesnych firm informatyzacji powinno wspomagać procesy produkcyjne wykorzystując programy do zarządzania produkcją. Uzyskanie wysokiej produktywności w procesach produkcyjnych, sprawnej organizacji, efektywnego zarządzania i produkcji wysokiej jakości, a przede wszystkim satysfakcjonujących wyników ekonomicznych i spełnianiu oczekiwań klienta to podstawa koncepcji Lean Production. Narzędzia informatyczne powstały, aby spełnianie tych założeń było możliwe.