Jak prać firany i zasłony, by służyły przez lata?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Firanki i zasłony często są szyte z delikatnych tkanin, a w dodatku posiadają różne zdobienia, hafty i koronki. Z tego względu pranie ich wymaga wyjątkowej ostrożności. Jednak dbanie o ich czystość jest niezwykle istotne. Nie tylko ogranicza ilość kurzu, który gromadzi się w pomieszczeniu, ale wpływa również na to, jak długo posłużą nam te dekoracje okien. Większość firan oraz zasłon można prać w pralce na łagodnym programie.

Pod wpływem prania w za wysokiej temperaturze firana lub zasłona może się skurczyć. Nie powinniśmy też wkładać do pralki kilku tkanin na raz, szczególnie jeśli są w innych kolorach. Istnieje bowiem niebezpieczeństwo, że zasłonki ulegną zabarwieniu i nie będą nadawały się już do użytku. Z dużą ostrożnością należy podchodzić do funkcji wirowania, ponieważ może ona uszkodzić delikatne, żakardowe firany. Często najlepiej w ogóle z niej zrezygnować.

Pranie delikatnych firan i zasłon

Kiedy nasze firany i zasłony są wykonane z bogato zdobionych, delikatnych tkanin, najbezpieczniejsze jest dla nich pranie ręczne. Nie należy używać wody o temperaturze wyższej niż 30 stopni Celsjusza. Lepiej zrezygnować też z silnych detergentów piorących i środków wybielających, które mogłyby uszkodzić materiał. Podczas prania ręcznego nie powinniśmy pocierać tkaniną o tkaninę. Do wody można dodać kilka łyżek sody oczyszczonej- to pozwoli odświeżyć kolor firany czy zasłony. Trzeba przyznać, że ręczne pranie może być męczące i czasochłonne. Jeśli nie mamy na to ochoty, możemy skorzystać z odkurzacza parowego. To prosty sposób, by odświeżyć swoje firany i zasłony bez ściągania ich z karnisza.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Niezwykły prezent dla motocyklisty
Niezwykły prezent dla motocyklisty
Aby prezent zawsze był trafiony, podczas zakupu warto wziąć pod uwagę preferencje obdarowywanej osoby. Coraz więcej ludzi – bez względu […]
Akcesoria, które przydadzą się każdemu psu
Akcesoria, które przydadzą się każdemu psu
Wszyscy właściciele czworonogów wiedzą, że pełna psia miska to tylko połowa sukcesu. Do pełni szczęścia najlepszy przyjaciel człowieka potrzebuje jeszcze […]
Na jakie kwestie zwrócić uwagę wybierając meble do ogrodu i na taras?
Na jakie kwestie zwrócić uwagę wybierając meble do ogrodu i na taras?
Każdy właściciel ogrodu stara się, aby był on miejscem, w którym chętnie i miło spędza się czas. Powinna to być […]