ABC prowadzenia stadniny dla koni

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Własna stadnina dla koni to bardzo duże wyzwanie. Aby móc ją prowadzić, konieczne jest posiadanie stosownej wiedzy i umiejętności. Konieczne jest także poświęcenie sporej ilości czasu i pieniędzy. Nie można od tak podjąć decyzji o założeniu stadniny. Warto dokładnie przemyśleć czy hodowla koni będzie opłacalna i w ogóle możliwa.
O co trzeba zadbać, żeby móc hodować konie?

Aby możliwe było założenie stadniny koni, przede wszystkim trzeba mieć do tego odpowiednie warunki. Konie potrzebują pastwiska o powierzchni przynajmniej jednego hektara, a także odpowiednio wyposażonej stajni. Ponadto potrzebny jest magazyn do przechowywania siana, słomy oraz paszy. W każdej stadninie koni nie może też zabraknąć odpowiednich akcesoriów do pielęgnacji. Konie to zwierzęta stadne. Z tego powodu nie można poprzestać na zakupie jednej sztuki. Rozpoczynając przygodę ze stadniną, trzeba też nawiązać współpracę ze sprawdzonym weterynarzem.

Jakie konie zakupić?

Kolejną niezwykle istotną kwestią, jeżeli chodzi o założenie stadniny koni, jest wybór rasy koni. Możliwości jest bardzo dużo. Poszczególne konie dostępne na rynku różnią się m.in. wzrostem, charakterem i maścią. Aby wybrać odpowiednią rasę warto przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie w jakim celu chcemy kupić konia. Zwykle zwierzęta te są wykorzystywane rekreacyjnie lub sportowo. Dla osób, które nie mają zbyt dużego doświadczenia, dobrym rozwiązaniem może się okazać “koń profesor”. Takie zwierze ma 10 lat lub więcej, posiada odpowiednie doświadczenie, a także jest przyzwyczajone do ludzi. Nowy właściciel z pewnością będzie miał ułatwione zadanie, może się także bardzo wiele nauczyć od konia. Dla osób bardziej doświadczonych lepszym pomysłem może się okazać młody koń, którego można szkolić.

Akcesoria, które z pewnością przydadzą się do jazdy konnej

Jak wspomniano wcześniej, aby można było założyć stadninę koni konieczne jest zakupienie kilku niezbędnych akcesoriów. Bez nich prowadzenie stadniny nie będzie możliwe. Warto wspomnieć, że wszystkie akcesoria, które są potrzebne dla koni, powinny być wykonane ze skóry naturalnej. Dzięki temu świetnie dopasowują się do ciała zwierzęcia i zapewniają wygodę jemu oraz jeźdźcowi. Wyjątkiem jest derka, która może być wykonana z innego tworzywa.

Do najważniejszych akcesoriów należy siodło, wcześniej wspomniana derka oraz rząd koński, czyli zestaw sprzętów koniecznych do pracy z koniem, w skład których wchodzą: strzemię, popręg czaprak, kantar (uzda), wędzidło, puśliska, ostrogi oraz bat. Niezbędny jest także strój do jazdy konnej.

Wybór paszy dla koni

Decydując się na założenie stadniny, bardzo ważne jest także zapoznanie się z tym, jak powinno przebiegać żywienie koni. Pasze dla koni można podzielić na treściwe i objętościowe. Pierwsza z nich to nic innego jak odpowiednio dobrana mieszanka owsa i zbóż. Powinna być ona odpowiednio dawkowana. Koń wprawdzie jest dość dużym zwierzęciem, jednak posiada stosunkowo mały żołądek, który nie pomieści na raz zbyt dużych porcji. Pasze objętościowe to np. siano i różne mieszanki ziół. Można je podawać w większych ilościach, ponieważ nie zatykają układu pokarmowego.

Inaczej wygląda dieta dla koni sportowych. Wiele wartościowych i przydatnych produktów można znaleźć na stronie: https://www.zywieniekoni.pl/kategoria-produktu/suplementy-dla-koni/. Zwierzęta, które biorą udział w zawodach powinny przyjmować odpowiednio skomponowaną mieszankę żywieniową, która w szybkim tempie uwalnia energię. Takie żywienie pozwala na zachowanie sił fizycznych i dobrej kondycji psychicznej. Jeżeli weterynarz uzna, że któryś koń wymaga specjalnego żywienia, konieczne będzie podawanie indywidualnie skomponowanej paszy dietetycznej. Jej działanie jest zależne od potrzeby. Niektóre pasze pozwalają przytyć inne odchudzają. Istnieją także mieszanki, które mają działanie lecznicze i powinny być podawane w przypadku wystąpienia różnego rodzaju chorób.

Własne stadnina – pomysł i biznesplan

Jak wspomniano wcześniej, aby możliwe było założenie własnej stadniny konieczne jest zgromadzenie odpowiednich środków finansowych. W pierwszej kolejności powinno się przygotować biznesplan, który pozwoli na oszacowanie kosztów. Konieczne jest także uzyskanie specjalnego zezwolenia, które wydaje gmina. Jest ono potrzebne, aby można było rozpocząć budowanie stajni. Konie potrzebują sporo miejsca, dlatego budynek musi być odpowiednio duży. Jeżeli w stadninie mają się odbywać lekcje jazdy konnej, konieczne jest zatrudnienie odpowiedniej kadry. Zajęcia mogą prowadzić tylko wykwalifikowani instruktorzy.

Jak widać założenie stadniny koni nie jest takie łatwe i wymaga sporego poświęcenia i nakładu finansowego. Warto wszystko dokładnie przemyśleć i dobrze się przygotować do tak dużej inwestycji. Ciekawym rozwiązaniem jest także możliwość zyskania dodatkowego dofinansowania. Osoby zainteresowane mogą się zapoznać z możliwościami, które oferuje państwo oraz Unia Europejska. Dobrze przemyślana i poprowadzona stadnina dla koni może być źródłem sporego dochodu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
W jakim celu stosuje się smar?
W jakim celu stosuje się smar?
Smar to substancja o stosunkowo gęstej konsystencji. Jest powszechnie wykorzystywana do niwelowania tarcia różnych ruchomych elementów znajdujących się w systemach […]
Pasza dla świń – Jakie składniki posiada?
Pasza dla świń – Jakie składniki posiada?
Pasze dla świń to specjalnie przygotowane mieszanki składników odżywczych, które służą do karmienia tych zwierząt. Odpowiednio zbilansowana dieta jest niezbędna […]
Wymarzone mieszkanie – jak je znaleźć bez poświęcania dużej ilości czasu?
Wymarzone mieszkanie – jak je znaleźć bez poświęcania dużej ilości czasu?
Na rynku nieruchomości znajduje się dużo ofert. Trzeba jednak poświęcić sporo czasu, aby dokładnie przyjrzeć się poszczególnym lokalom, ich zaletom […]