Wraz z dynamicznym rozwojem samochodów osobowych, wzrosły również wymagania dotyczące stosowanych w nich podzespołów. Chodzi m.in. o tradycyjne akumulatory ołowiowo-kwasowe, które ze względu na coraz większe zapotrzebowanie pojazdów na energię często nie są w stanie ich uruchomić – np. w trudnych warunkach pogodowych (zimą). Z tego powodu warto pomyśleć o nowoczesnych akumulatorach rozruchowych, wyróżniających się zdolnością do magazynowania dużych pokładów prądu. Nierzadko okazują się one wręcz niezbędne.
Tradycyjne akumulatory żelowe czy AGM odznaczają się przeciętną pojemnością i wymagają nieustannej obsługi, polegającej m.in. na przeprowadzaniu okresowych kontroli dotyczących poziomu i jakości elektrolitu. Jego ubytek skutkuje bowiem często brakiem możliwości uruchomienia auta.
Z kolei akumulatory rozruchowe doskonale pokrywają wszelki niedobór między wytwarzaniem a zużyciem energii przez alternator. Poza tym skutecznie tłumią szczyty napięcia w tzw. sieci pokładowej, dzięki czemu elementy elektryczne są w optymalnym stopniu chronione. Takie urządzenia posiadają w większości wygodną obudowę wykonaną z tworzywa sztucznego, wyposażoną w specjalną rączkę do przenoszenia i zewnętrzne przewody oraz klemy. Ich sercem jest natomiast akumulator ołowiowy, ewentualnie żelowy.
Zazwyczaj są przystosowane do połączenia z pozostałymi przydatnymi sprzętami, takimi jak choćby kompresor do kół, prostownik czy latarka. Ładuje się je za pomocą ładowarki sieciowej. Oto podstawowe parametry:
– pojemność – na poziomie od 15000 do nawet 20 000 mAh (znacznie większa niż w przypadku tradycyjnych)
– moc szczytowa prądu rozruchowego – minimum 900 Amperów
– zakres temperatury – od -20 do + 60 stopni Celsjusza
– rozmiar – od 30 cm długości, maksimum 40 cm wysokości i od 10 do 15 cm szerokości
– waga – 5-8 kg
Jeśli interesują nas dobrej klasy rozruchowe akumulatory w Poznaniu na Kościelnej znajdziemy firmę mającą je w swojej bogatej ofercie.