CNC – opis, rodzaje, przykłady

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Obróbka skrawaniem, taka jak na stronie https://kamyk-cnc.pl/, to proces polegający na wykorzystaniu maszyny do stworzenia przedmiotu z surowego materiału. Surowcem jest zazwyczaj blok metalu lub drewna.

Jakie są rodzaje obróbki skrawaniem?

Obróbka może być wykonana przez frezowanie, wiercenie, szlifowanie, toczenie (obrotowe), elektrodrążenie drutowe, cięcie strumieniem wody, cięcie laserowe i inne metody. Obróbka mechaniczna może być wykonana w celu osiągnięcia różnych wyników: cięcia lub kształtowania przedmiotu; nadania powierzchniom tekstury ze względów kosmetycznych lub funkcjonalnych; usunięcia nadmiaru materiału, a tym samym stworzenia wałów o powierzchniach cylindrycznych.

  • Frezowanie jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych operacji w obróbce skrawaniem. Polega na usuwaniu materiału z powierzchni przedmiotu obrabianego za pomocą frezów obrotowych, które są zazwyczaj ręcznie wprowadzane na stół obrabiarki. Wiertło narzędziowe może być przesuwane po przedmiocie obrabianym w dwóch osiach jednocześnie, obracając się przy tym z dużą prędkością.
  • Wiercenie polega na tworzeniu okrągłych otworów, przez które wprowadza się lub usuwa materiały. Wiertło jest używane jako przykład, ale każdy rodzaj narzędzia, które tnie może być również uważany za wiertło, takie jak rozwiertaki lub pogłębiacze.
  • Procesy szlifowania wykorzystują materiały ścierne, takie jak kamienie, do usuwania materiału z powierzchni takich jak metale i tworzywa sztuczne, uzyskując gładsze wykończenie niż w przypadku samego frezowania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czy dzierganie może być przyjemne?
Czy dzierganie może być przyjemne?
Dzierganie to wspaniałe hobby, które można wykonywać w wolnym czasie. Nie jest to tak skomplikowane, jak się wydaje, ale wymaga […]
W jaki sposób legalnie poddać swój pojazd  kasacji?
W jaki sposób legalnie poddać swój pojazd kasacji?
W pierwszej kolejności należy wybrać stację demontażu pojazdów i omówić warunki współpracy, w tym również cenę za złomowanie. Aby wykonać […]
ABC prowadzenia stadniny dla koni
ABC prowadzenia stadniny dla koni
Własna stadnina dla koni to bardzo duże wyzwanie. Aby móc ją prowadzić, konieczne jest posiadanie stosownej wiedzy i umiejętności. Konieczne […]