CNC – opis, rodzaje, przykłady

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Obróbka skrawaniem, taka jak na stronie https://kamyk-cnc.pl/, to proces polegający na wykorzystaniu maszyny do stworzenia przedmiotu z surowego materiału. Surowcem jest zazwyczaj blok metalu lub drewna.

Jakie są rodzaje obróbki skrawaniem?

Obróbka może być wykonana przez frezowanie, wiercenie, szlifowanie, toczenie (obrotowe), elektrodrążenie drutowe, cięcie strumieniem wody, cięcie laserowe i inne metody. Obróbka mechaniczna może być wykonana w celu osiągnięcia różnych wyników: cięcia lub kształtowania przedmiotu; nadania powierzchniom tekstury ze względów kosmetycznych lub funkcjonalnych; usunięcia nadmiaru materiału, a tym samym stworzenia wałów o powierzchniach cylindrycznych.

  • Frezowanie jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych operacji w obróbce skrawaniem. Polega na usuwaniu materiału z powierzchni przedmiotu obrabianego za pomocą frezów obrotowych, które są zazwyczaj ręcznie wprowadzane na stół obrabiarki. Wiertło narzędziowe może być przesuwane po przedmiocie obrabianym w dwóch osiach jednocześnie, obracając się przy tym z dużą prędkością.
  • Wiercenie polega na tworzeniu okrągłych otworów, przez które wprowadza się lub usuwa materiały. Wiertło jest używane jako przykład, ale każdy rodzaj narzędzia, które tnie może być również uważany za wiertło, takie jak rozwiertaki lub pogłębiacze.
  • Procesy szlifowania wykorzystują materiały ścierne, takie jak kamienie, do usuwania materiału z powierzchni takich jak metale i tworzywa sztuczne, uzyskując gładsze wykończenie niż w przypadku samego frezowania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Niebanalne prezenty na rocznicę ślubu
Niebanalne prezenty na rocznicę ślubu
Rocznice ślubu to świetny sposób na świętowanie radości małżeństwa. A jaki jest lepszy sposób na upamiętnienie tego dnia niż prezent? […]
Jaki rower elektryczny jest najlepszy na początek?
Jaki rower elektryczny jest najlepszy na początek?
Wbrew pozorom wybór pierwszego roweru elektrycznego nie jest prostą sprawą. Przy jakiego dokonywaniu należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Podpowiadamy, […]
Lampy, które sprawdzą się w każdym domu
Lampy, które sprawdzą się w każdym domu
Dodatkowe źródło światła przydaje się w każdym domu – bez względu na to, ile promieni słonecznych wpada do wnętrz w […]