GPS – rozwiązanie, które jest aż tak przydatne, na tak wielu polach

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

GPS, czyli Global Positioning System, to rozwiązanie, które jest tak przydatne, w tak wielu dziedzinach. Najczęściej używany jest jako system nawigacji w samochodach, łodziach i samolotach. Ale może być również wykorzystywany do śledzenia osób i towarów.

W jaki sposób działają takie systemy?

GPS opiera się na idei triangulacji. Sygnał z kilku satelitów jest odbierany przez odbiornik w samochodzie lub telefonie, a porównując różne opóźnienia sygnału, można obliczyć odległość do każdego satelity. Korzystając z tych informacji można określić swoją pozycję z dokładnością do kilku metrów. Z czasem dokładność systemów GPS znacznie się poprawiła, ale nawet dziś nie jest tak dokładna, jak można by się spodziewać.

W pojazdach

We wbudowanych systemach nawigacji samochodowej (jeśli masz szczęście je mieć) Twoja pozycja będzie dokładna z dokładnością do około 10 metrów podczas powolnej jazdy po znanych drogach, ale dokładność ta spadnie do około 50 metrów podczas szybkiej jazdy po nieznanych drogach lub przekraczania granic między krajami z różnymi mapami zapisanymi w systemie.

Takie rozwiązania, opierające się na geolokalizacji, służą także w formie lokalizatora GPS do hulajnogi, samochodu, motocykla, czy też każdego innego pojazdu, który może zostać skradziony, przewieziony w inne miejsce. Dzięki takiej opcji łatwo go wyszukamy.

Pieszo

Podczas korzystania z systemu GPS podczas wędrówek lub innych aktywności na świeżym powietrzu najlepiej jest używać zewnętrznego odbiornika (np. smartfona), a nie polegać na wewnętrznym odbiorniku wbudowanym w urządzenie przenośne, takie jak smartfon lub tablet, ponieważ nie zapewniają one niezawodnego śledzenia podczas ruchu ze względu na ograniczoną żywotność baterii i niewystarczającą ilość danych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Za pomocą jakich akcesoriów i wyposażenia zadbać o organizację przestrzeni w kuchni?
Za pomocą jakich akcesoriów i wyposażenia zadbać o organizację przestrzeni w kuchni?
Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym każdego dnia przygotowujemy oraz spożywamy posiłki. Dlatego powinna zostać urządzona przede wszystkim w sposób funkcjonalny […]
Gdzie szukać finansów na rozwój przedsiębiorstwa?
Gdzie szukać finansów na rozwój przedsiębiorstwa?
Małe oraz średnie przedsiębiorstwa funkcjonujące w naszym kraju z pewnością nie mają łatwego życia. Wynika to z faktu, że muszą […]
Dodatki, których nie może zabraknąć w żadnej łazience
Dodatki, których nie może zabraknąć w żadnej łazience
Łazienka to pomieszczenie domowe, którego umiejętna aranżacja i wystrój odgrywa kluczową rolę dla dobrego samopoczucia i funkcjonowania osób z niego […]