Akumulator tradycyjny a rozruchowy – czym się różnią?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wraz z dynamicznym rozwojem samochodów osobowych, wzrosły również wymagania dotyczące stosowanych w nich podzespołów. Chodzi m.in. o tradycyjne akumulatory ołowiowo-kwasowe, które ze względu na coraz większe zapotrzebowanie pojazdów na energię często nie są w stanie ich uruchomić – np. w trudnych warunkach pogodowych (zimą). Z tego powodu warto pomyśleć o nowoczesnych akumulatorach rozruchowych, wyróżniających się zdolnością do magazynowania dużych pokładów prądu. Nierzadko okazują się one wręcz niezbędne. 

Gwarancja braku problemów na trasie 

Tradycyjne akumulatory żelowe czy AGM odznaczają się przeciętną pojemnością i wymagają nieustannej obsługi, polegającej m.in. na przeprowadzaniu okresowych kontroli dotyczących poziomu i jakości elektrolitu. Jego ubytek skutkuje bowiem często brakiem możliwości uruchomienia auta. 

Z kolei akumulatory rozruchowe doskonale pokrywają wszelki niedobór między wytwarzaniem a zużyciem energii przez alternator. Poza tym skutecznie tłumią szczyty napięcia w tzw. sieci pokładowej, dzięki czemu elementy elektryczne są w optymalnym stopniu chronione. Takie urządzenia posiadają w większości wygodną obudowę wykonaną z tworzywa sztucznego, wyposażoną w specjalną rączkę do przenoszenia i zewnętrzne przewody oraz klemy. Ich sercem jest natomiast akumulator ołowiowy, ewentualnie żelowy. 

Zazwyczaj są przystosowane do połączenia z pozostałymi przydatnymi sprzętami, takimi jak choćby kompresor do kół, prostownik czy latarka. Ładuje się je za pomocą ładowarki sieciowej. Oto podstawowe parametry: 

– pojemność – na poziomie od 15000 do nawet 20 000 mAh (znacznie większa niż w przypadku tradycyjnych)

– moc szczytowa prądu rozruchowego – minimum 900 Amperów

– zakres temperatury – od -20 do + 60 stopni Celsjusza 

– rozmiar – od 30 cm długości, maksimum 40 cm wysokości i od 10 do 15 cm szerokości 

– waga – 5-8 kg

Jeśli interesują nas dobrej klasy rozruchowe akumulatory w Poznaniu na Kościelnej znajdziemy firmę mającą je w swojej bogatej ofercie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak dbać o tapicerkę samochodową?
Jak dbać o tapicerkę samochodową?
Jesteś rodzicem, którego dzieci nie oszczędzają tapicerki w Twoim samochodzie? Wylany sok, kawałek czekolady, a jeszcze gdzie indziej plama, której […]
Księga dla gości – typy i rodzaje stosowane na rynku
Księga dla gości – typy i rodzaje stosowane na rynku
Tradycyjnie, księga gości weselnych, ma stanowić pamiątkę dla pary młodej. Wszyscy uczestnicy wesela wpisują w niej życzenia oraz podziękowania za […]
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru wina do posiłku?
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru wina do posiłku?
Zasady doboru trunków do posiłków uległy znacznemu rozluźnieniu w ostatnich latach. Dzisiaj każdy może pić co chce i organizując przyjęcie, […]