Rodzaje obróbki metali

Obróbka metali to wiele różnych procesów technologicznych, których głównym celem jest zmiana kształtów, właściwości fizycznych, wymiarów albo właściwości chemicznych konkretnych rodzajów metali.

Rodzaje obróbki metali można wyróżnić następujące:

  • mechaniczną obróbkę metalu skrawaniem,
  • plastyczną obróbkę, obróbkę metalu cieplną, chemiczną,
  • połączenie obróbki cieplnej z chemiczną.

Jeśli chodzi o szczegóły dotyczące obróbki skrawaniem, to dotyczy ona nadawania przedmiotowi, który jej ulega pożądanego kształtu, wymiaru lub też jakości jego powierzchni. Dzieje się tak wskutek fragmentarycznego eliminowania ich materiału przy pomocy specjalistycznych narzędzi skrawających. Wyróżniamy następujące rodzaje skrawania:

– toczenie, frezowanie,
– struganie,
– szlifowanie.

Obróbka plastyczna to z kolei obróbka, w wyniku której kształtuje się albo dzieli materiał, niekiedy dochodzi także do zmienienia jego właściwości fizykochemicznych. Dochodzi wskutek jej działania także do zmian struktury materiałów, ich gładkości i tym podobnych.

Chcąc wyróżnić rodzaje obróbki plastycznej, warto wspomnieć o obróbce plastycznej na zimno oraz na gorąco. W wyniku tej pierwszej efekty osiąga się w niższej temperaturze niż temperatura rekrystalizacji, obróbka na gorąco zachodzi z kolei w temperaturze od niej wyższej.

Obróbka cieplna to cały szereg zabiegów z wykorzystaniem ciepła, w których wyniku ulega zmianie struktura, kształt, a także właściwości mechaniczne, chemiczne, jak również fizyczne wykorzystywanych materiałów.

Artykuł napisany we współpracy z ZETMARK – firmą zajmująca się cięciem laserami oraz obróbka metali Mazowieckie.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


piętnaście − pięć =