Clean roomy – czym są i co je wyróżnia?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pomieszczenia czyste definiuje się jako przestrzenie, które zostały zaprojektowane w celu ochrony danej przestrzeni przed zanieczyszczeniem przez elementy zewnętrzne. Innymi słowy, czyste pomieszczenia to przestrzeń, która została zaprojektowana tak, aby nie przedostawały się do niej kurz, brud i inne zanieczyszczenia.

Czyste pomieszczenia potrzebne są w wielu branżach, w tym w przemyśle farmaceutycznym i produkcji półprzewodników. Są one również wykorzystywane w produkcji urządzeń elektronicznych, takich jak komputery, smartfony i telewizory.

Rodzaje pomieszczeń czystych

Istnieją różne rodzaje pomieszczeń czystych w zależności od tego, jak są zaprojektowane, kto je wykorzystuje i jaki rodzaj produktu jest w nich wytwarzany.

Aby możliwe było zakwalifikowane pomieszczenia do odpowiedniej klasy, konieczne jest zbadanie, czy dane pomieszczenie spełnia odpowiednie warunki i wymagania. W tym celu przeprowadza się proces kwalifikacji i walidacji, o którym więcej poczytać można na stronie https://rttechnik.com/pl/walidacja-i-kwalifikacja-pomieszczen-czystych-wymagania/, a który umożliwia sprawdzenie, czy pomieszczenie jest zgodne z danymi normami.

Jednym z najczęściej spotykanych typów clean roomów są pomieszczenia kasy 100. Te czyste pomieszczenia wykorzystują filtry HEPA (High Efficiency Particulate Air) do usuwania cząsteczek kurzu z powietrza. Tego typu pomieszczenia czyste są zwykle wykorzystywane do celów badawczych lub do wytwarzania produktów o niskim ryzyku skażenia, takich jak urządzenia medyczne lub części elektroniczne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Szale zimowe – niezbędne akcesorium na zimową pogodę!
Szale zimowe – niezbędne akcesorium na zimową pogodę!
Szaliki zimowe to obowiązkowy dodatek na chłodne dni. Są one nie tylko funkcjonalne, ale również mogą być stylowe i zabawne! […]
Odziedziczenie długów – w jaki sposób można zrzec się spadku?
Odziedziczenie długów – w jaki sposób można zrzec się spadku?
Spadek zazwyczaj kojarzy się nam z majątkiem, jaki odziedziczymy po bliskiej nam osobie. Często jednak przedmiotem spadku zamiast sporej kwoty […]
Stylowe zasłony do salonu
Stylowe zasłony do salonu
Stylowe zasłony do salonu nie tylko podkreślą jego elegancki charakter, ale także sprawią, że pokój będzie bardziej przestronny. Staną się […]