Co wyróżnia dobre opony?

Wielu kierowców ma problem z doborem opon do samochodu, ponieważ ich właściwości użytkowe są uzależnione od wielu czynników. Można do nich zaliczyć choćby rozmiar konstrukcji, jej nośność czy rodzaj bieżnika. Z pewnością warto poświęcić trochę czasu na dokładne przyjrzenie się poszczególnym modelom, gdyż dobre opony w znacznym stopniu skracają drogę hamowania, a także zapewniają doskonałą przyczepność do nawierzchni i precyzję kierowania na ostrych zakrętach. Na uwagę zasługują m.in. bieżnikowane opony Targum, które są tanie, a jednocześnie niezwykle solidne i bezpieczne. Na https://plusgum.pl/producenci-opon/targum można dowiedzieć więcej o ich specyfikacji.

Na te parametry zwracaj szczególną uwagę

Dobre opony to takie, które są idealnie dopasowane do konkretnego modelu samochodu. Liczy się przede wszystkim rozmiar, który odczytamy z boku – np. w zapisie 185/65 R14 85 T pierwsza liczba oznacza zawsze szerokość konstrukcji (w milimetrach), druga współczynnik profilu, trzeci symbol zaś (R14) średnicę felgi.

Duże znaczenie mają również dwa indeksy: nośności i prędkości. W powyższym numerze znajdują się one na ostatniej pozycji – 85 T. Liczba oznacza tutaj maksymalne obciążenie dla konkretnego modelu opony, litera zaś maksymalną prędkość, z jaką można się bezpiecznie poruszać (w tym przypadku jest to 190 km/h). Pamiętajmy, aby pod żadnym pozorem nie używać opon o niższych indeksach niż zalecane przez producenta auta.

Parametrem wyróżniającym omawiane produkty jest też rodzaj bieżnika. W codziennym użytkowaniu najlepiej sprawdzają się konstrukcje z bieżnikiem kierunkowym (w kształcie litery V), ponieważ zapewniają skuteczne odprowadzanie wody i właściwą reakcję pojazdu zarówno na przyspieszenie, jak i hamowanie.

Alternatywą są wersje z bieżnikiem asymetrycznym, gwarantujące dobrą stabilność na zakrętach. Wybierając opony, decydujmy się na konstrukcje kwalifikujące się do klasy średniej i wyższej. Na podobne parametry należy też zwracać uwagę w przypadku pojazdów rolniczych – godne polecenia są w szczególności opony Kabat dostępne na https://plusgum.pl/producenci-opon/kabat

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


pięć × 2 =