Diagnozowanie układu wydechowego – na co zwrócić uwagę?

Układ wydechowy w samochodach pełni wiele ważnych funkcji. Do jego zadań należy m.in. optymalizowanie pracy silnika, ograniczanie ilości szkodliwych spalin oraz zmniejszenie poziomu hałasu. Cały układ składa się z kilku elementów, które wymagają regularnych przeglądów. Usuwanie drobnych usterek pozwala uniknąć bardziej kosztownych napraw.

Poszukiwanie nieszczelności i korozji

Aby układ wydechowy działał wydajnie i skutecznie musi być szczelny. Różnego rodzaju uszczerbki mogą występować w kolektorze wydechowym, w rurze wydechowej, sondzie lambda, katalizatorze  lub tłumiku. Niestety znalezienie ich nie jest łatwe, dlatego warto korzystać z usług doświadczonych mechaników wyposażonych w odpowiedni sprzęt diagnostyczny. Za nieszczelność poszczególnych elementów odpowiedzialna może być zużyta uszczelka lub korozja. Warto pamiętać, że układ wydechowy pracuje w ekstremalnych warunkach i jest narażony na destrukcyjne działanie czynników zewnętrznych. 

Badanie toksyczności spalin i poziomu drgań

Podczas diagnozowania układu wydechowego warto zwrócić uwagę na poziom toksyczności spalin. Na podstawie składu i stężenia gazów spalinowych możliwe jest określenie stanu technicznego jednostki napędowej. Analizy dokonuje się przy pomocy sondy wkładanej do rury wydechowej. Badanie wykonuje się przy rozgrzanym silniku, na biegu jałowym, a także podczas zwiększania i zmniejszania obrotów. Jego wyniki pozwalają również określić sprawność działania katalizatora oraz sondy lambda. W celu poprawy komfortu jazdy podczas diagnozowania układu wydechowego należy zwrócić uwagę na jakość elastycznych łączeń. Wymiana zużytych złączy na nowe, takie jak na przykład: https://pamaku.pl/zlacza-elastyczne-i3.html, pozwala zminimalizować ilość drgań i zmniejszyć poziom emitowanego hałasu.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


1 × jeden =