Najpopularniejsze metody obróbki metalu

Metal to jeden z najczęściej używanych materiałów w budownictwie i przemyśle (głównie do celów konstrukcyjnych). Charakteryzuje się bowiem bardzo dużą wytrzymałością ogólną i dobrą odpornością na korozję. Pozatym jest zaskakująco podatny na formowanie oraz kształtowanie, dzięki czemu można z niego stosunkowo łatwo uzyskać rozmaite obiekty użytkowe (np. blachy, pręty, sztućce, dekoracje ogrodowe). Największą popularnością cieszy się obróbka skrawaniem obejmująca kilka odrębnych czynności.

Innowacyjna technologia komputerowa wiedzie obecnie prym

W zakresie obróbki skrawaniem wyróżniamy frezowanie, toczenie oraz szlifowanie. Ta pierwsza metoda polega na usuwaniu fragmentów materiału z powierzchni za pomocą końcówek wykonujących ruch obrotowy. Kształtowany przedmiot porusza się natomiast liniowo. Zazwyczaj proces ten odbywa się z wykorzystaniem innowacyjnej maszyny CNC sterowanej numerycznie, co gwarantuje maksymalną precyzję i powtarzalność. Toczenie jest techniką dosyć podobną, ale z tą różnicą, że dotyczy głównie elementów okrągłych (brył obrotowych). Kluczową rolę odgrywają tutaj noże tokarskie, które efektywnie oddzielają poszczególne warstwy metalu. Jeśli interesuje nas profesjonalne toczenie CNC, to powinniśmy się koniecznie zainteresować ofertą tej firmy z Dobrzewina: https://bluehipo.pl/uslugi/toczenie-cnc/pomorskie. Z kolei szlifowanie opiera się na wygładzaniu danej powierzchni narzędziem ściernym. Oto pozostałe istotne rodzaje obróbki:

  • plastyczna – wybrany obiekt metalowy poddawany jest kuciu, ciągnięciu albo gięciu na zimno lub na gorąco (co skutkuje modyfikacją jego parametrów fizykochemicznych i struktury)
  • cieplna – polegająca na wykonywaniu zabiegów termicznych w celu zmiany kształtu, ewentualnie rozmiaru (wyżarzanie, hartowanie, przesycanie, stabilizowanie)
  • chemiczna – oddziaływanie na powierzchnię przedmiotu pierwiastkiem (np. azotem, cyjankiem)

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


pięć + siedem =