Idealny sposób na upiększenie domu, czyli ażur

Ażur to rodzaj koronki wykonanej grubą nicią, np. bawełnianą, jedwabną lub wełnianą. Ażurowy wzór tworzą przestrzenie między szwami w tkaninie. Jest często używany do tworzenia lamówek do odzieży, zasłon i innych przedmiotów dekoracyjnych, takich jak abażury.

Czym charakteryzuje się ażur?

Różnica między ażurem a innymi formami koronki polega na tym, że nie ma w niej dziurek; zamiast tego składa się z rzędów małych pętli, które leżą płasko obok siebie, bez żadnych przestrzeni między nimi. Istnieje wiele różnych wzorów używanych w tworzeniu ażurowych koronek, które mogą być przyszyte do odzieży lub użyte jako wykończenie. Na stronie https://caladodecor.pl/ jest dostępnych wiele ozdób ażurowych.

Wykorzystanie ażuru

Oprócz zastosowania w odzieży, ażur jest również czasem wykorzystywany w biżuterii, takiej jak naszyjniki i bransoletki. Ażur nie musi być wykonany z nici, można użyć również innych materiałów, np. drut, który jest często używany w biżuterii.

Historia

Pochodzenie ażurowej koronki jest nieco niepewne, ale być może powstała ona w Indiach lub Chinach. Możliwe jest również, że została wynaleziona niezależnie przez obie kultury mniej więcej w tym samym czasie; to tłumaczyłoby, dlaczego obie mają podobne style ażurowe. Najwcześniejsze odnotowane przykłady ażurów pochodzą z XI wieku, choć możliwe, że powstały wcześniej. Istnieje wiele rodzajów ażurów, w tym koronka węzełkowa i koronka klockowa. Koronka dziana nie jest uważana za prawdziwy ażur, ponieważ nie wykorzystuje tych samych technik co koronka tkana.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


piętnaście − 12 =