Bateria w smartfonie wbrew pozorom nie jest wcale elementem bezobsługowym, mimo że sposób jej eksploatacji ulegał zmianom na przestrzeni lat. Użytkownikom telefonów często wydaje się, że ten komponent nie wymaga żadnych czynności konserwacyjnych, ponieważ dostęp do niego jest mocno utrudniony, a czasami wręcz niemożliwy, zwłaszcza w warunkach domowych (zamknięta konstrukcja telefonu). Nic bardziej mylnego, co zostanie udowodnione w niniejszym artykule.
Szybko wyczerpująca się bateria w smartfonie to jedno z głównych utrapień posiadaczy tego rodzaju sprzętów. Wystarczy jednak stosować się do kilku kluczowych zasad, aby móc cieszyć się znacznie dłuższą pracą tego elementu. Po pierwsze, należy zapewnić mu właściwą temperaturę – optymalna to między 20 a 25 stopni. Powyżej tej granicy telefony zaczynają się przegrzewać i gorzej pracują, co jest niezwykle frustrujące dla większości użytkowników. Po drugie, duże znaczenie ma także właściwe ładowanie baterii.
Dobrym rozwiązaniem jest trzymanie telefonu podpiętego cały czas do ładowarki, jeśli akurat nie musimy z niego korzystać. Można więc spokojnie podłączyć aparat do zasilania na całą noc bez obaw o skracanie żywotności baterii (to często powtarzany mit). Należy jedynie pamiętać o wyjęciu go z pokrowca, aby nie zwiększać ryzyka przegrzania. Po trzecie, istotna jest częstotliwość ładowania. Istnieje tutaj jedna zasada, która może wydać się nielogiczna – warto często ładować smartfon, bo pozwoli to na wydłużenie czasu jego pracy.
Najlepiej podłączać go do ładowarki przy stanie 50-80%. Najgorszym pomysłem jest natomiast rozładowywanie aparatu do 0% i naładowanie go do 100%, gdyż przez takie działanie bateria traci żywotność. Jeśli chodzi o konkretny model z dobrym akumulatorem, to Lenovo a2016a40 jest zdecydowanie jednym z najlepszych wyborów w kategorii cena/jakość.