Jak dziecko może kreatywnie spędzać czas wolny od szkoły?

Child playing classic, old-school string game and didactic toy with her fingers, shaping butterfly, developing her motor skills. IQ, education, intelligence, fun and childhood concept.

Wolny czas jest niezwykle ważny w życiu każdego dziecka – zarówno przedszkolaka, jak i nastolatka. Może ono bowiem wówczas odpocząć od codziennych obowiązków i w pełni się zrelaksować. Warto zachęcać swoje pociechy do tego, aby spędzały chwile poza szkołą zwłaszcza w kreatywny sposób, a nie przed telewizorem czy komputerem. Ciekawym pomysłem jest np. zakupienie specjalnych plastikowych kubków Speed Stacks, które są przeznaczone do zabawy polegającej na układaniu określonych figur i kombinacji na czas. 

Aktywność ruchowa i zajęcia artystyczne to priorytet 

Dziecko w czasie wolnym powinno koniecznie dbać o swoją sprawność fizyczną – np. grając w gry zespołowe, pływając na basenie, tańcząc, jeżdżąc na rowerze lub rolkach, bawiąc się w piaskownicy czy po prostu spacerując z kolegami. Dzięki temu zaspokaja potrzebę zabawy, a jednocześnie zapewnia swojemu organizmowi wystarczającą dawkę ruchu, co pozytywnie wpływa na rozwój motoryczny. Drugim zalecanym rodzajem aktywności są różnorodne prace artystyczne, polegające na rysowaniu, malowaniu, lepieniu figurek z plasteliny albo ciastoliny, a także tworzeniu wycinanek z ozdobnego papieru (rozwijają wyobraźnię). Oprócz tego dziecko może z powodzeniem zająć się budową konstrukcji z klocków, układaniem puzzli i kostek Megaminx oraz grą w planszówki, Chińczyka lub bierki. Pozostałe wartościowe czynności to m.in.:

– naprawianie wraz z ojcem różnych urządzeń domowych,

– nauka gry na wybranym instrumencie (np. pianinie, trąbce, skrzypcach),

– nauka języka obcego, zwłaszcza angielskiego,

– pieczenie wraz z mamą ciast i przyrządzanie potraw,

– wystawianie teatrzyku z udziałem maskotek i lalek.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


jeden × 4 =