Jak odwapnić ekspres do kawy?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Częste użytkowanie ekspresu do kawy wiąże się z powinnością jego odpowiedniego i dokładnego serwisowania, toteż podstawą za którą powinien się wziąć użytkownik ekspresu powinno być jego regularne czyszczenie, okresowa wymiana wkładu filtrującego wodę oraz odkamienianie, inaczej odwapnianie. Aby nasze urządzenie cieszyło się długim terminem prawidłowego funkcjonowania należy systematycznie je konserwować: regularne odwapnianie ekspresu zapewnia jego ochronę oraz pozytywnie wpływa na smak i aromat naszej kawy. Osad kamienny powstaje w wyniku podgrzewania się wody, który wpływa na zmniejszenie jakości smaku oraz przepływu wody przez ekspres. Aby odpowiednio odwapnić ekspres należy:

1) Wyjąć filtr z pojemnika na wodę, wybrać odkamienianie ekspresu z panelu urządzenia (należy zwrócić uwagę na opcję czyszczenia i opcję odkamieniania – często te dwie możliwości się mylą, my wybieramy tę drugą).

2) Przygotowujemy buteleczkę odkamieniacza (na przykład odwapniacza saeco), gdzie jedna butelka staracza na jedno odkamienianie.

3) W zależności od tego jaki ekspres posiadamy – z wyświetlaczem lub bez niego – postępujemy wg wskazówek. Jeśli posiadamy ekspres bez wyświetlacza będziemy musieli zajrzeć do instrukcji obsługi.

4) Po zakończeniu odwapniania i przepłukania ekspresu zakładamy filtr do wody, następnie robimy 1-2 kawy testowe i wylewamy je ze względów bezpieczeństwa – aby uniknąć możliwych minimalnych pozostałości chemikaliów.

Odwapnianie w ekspresach domowych powinno odbywać się najczęściej przy wymianie wkładu filtrującego lub co około 3-4 miesiące.

Odkamienić ekspres można również przy pomocy octu, bądź kwasku cytrynowego jednak, czyszczenie takie może przyczynić się do uszkodzenia wewnętrznych części ekspresu(zobacz: saeco ekspres do kawy).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
O czym pamiętać przy budowie garażu
O czym pamiętać przy budowie garażu
Komfortowy garaż Każdy posiadacz samochodu marzy o przestronnym garażu, którego użytkowanie będzie komfortowe i przyjemne. Powinien być on więc duży, […]
Jak zadbać o bezpieczeństwo pracowników w zakładzie pracy?
Jak zadbać o bezpieczeństwo pracowników w zakładzie pracy?
Miejsce pracy to jedno z najważniejszych dla Ciebie miejsc. To miejsce, w którym spędzasz dużo czasu i wykonujesz swoją pracę. […]
Łamliwe włosy – jak je wzmocnić?
Łamliwe włosy – jak je wzmocnić?
Dla każdej kobiety włosy są ważnym elementem wizerunku. Odpowiednio zadbane będą powodem do dumy, a zniszczone staną się przyczyną kompleksów […]