Decyzja o rozwodzie bardzo często wiąże się z koniecznością podziału majątku. Najlepszym rozwiązaniem jest ugoda – w tym przypadku wystarczy wizyta u notariusza i podpisanie odpowiednich dokumentów. Może się jednak zdarzyć, że małżonkowie nie potrafią dojść do porozumienia, co w praktyce oznacza rozwiązanie problemu na drodze sądowej. Jest to proces zdecydowanie dłuższy i bardziej kosztowny.
Dzielić można wyłącznie majątek wspólny, zgromadzony w czasie trwania małżeństwa. Majątek osobisty, czyli to, co każdy z małżonków nabył przed ślubem, nie podlega podziałom. Wydawać się może, że podział części wspólnej to zadanie proste, rzeczywistość okazuje się jednak zdecydowanie bardziej złożona.
Pierwszym krokiem jest ustalenie, co wchodzi w skład wspomnianego majątku wspólnego. Kwestię tę dość dokładnie reguluje kodeks rodzinny, niestety, często pojawiają się jednak nieprzewidziane przeszkody – np. po dwudziestu latach małżeństwa trudno ustalić, za czyje pieniądze zakupiono kolejny samochód w rodzinie, zwłaszcza, gdy pojazd został częściowo sfinansowany ze środków pozyskanych ze sprzedaży poprzedniego.
Ważną kwestią podczas podziału majątku jest surogacja. Rzecz dotyczy zastępowania jednego składnika majątku osobistego innym. Przykładem może być tutaj sprzedaż mieszkania odziedziczonego przez jedno z małżonków i kupno innego. Sprawa wydaje się być oczywista, problem pojawia się jednak w momencie, gdy do zakupu nieruchomości dokładane są środki z wspólnej puli.
Podziału majątku można dokonać ugodowo lub sądowo. Jeśli małżonkowie są zgodni, wystarczy umowa notarialna. Narzędzie to znajduje zastosowanie także w sytuacji, gdy składową majątku jest dowolna nieruchomość. Trzeba jednak zadbać o wiarygodny dokument określający jej faktyczną wartość. Z pomocą przychodzi wówczas rzeczoznawca majątkowy. Mieszkańcy stolicy i okolic wiele przydatnych informacji i wskazówek mogą znaleźć w witrynie https://www.peritia-wycena.com.pl. Wycena nieruchomości opiera się na wiedzy oraz doświadczeniu rzeczoznawcy, a każdy klient traktowany jest indywidualnie.