Przewożenie i przechowywanie piasku – zasady

Piasek to niezwykle popularny materiał sypki powszechnie wykorzystywany na wszelkich placach budowy. Wymaga on zawsze przestrzegania konkretnych zasad w zakresie zarówno transportowania, jak i przechowywania. W przeciwnym razie może np. ulec nadmiernemu zawilgoceniu, co z pewnością wpłynie negatywnie na jego właściwości użytkowe, a niekiedy wręcz całkowicie uniemożliwi zastosowanie. Pamiętajmy również o tym, że nieprawidłowo zabezpieczony piasek jest narażony na kradzież.

Najbardziej użyteczne wskazówki

Przewożenie piasku powinno się odbywać drogą lądową, najlepiej z wykorzystaniem specjalistycznych samochodów z nadwoziem samowyładowczym – w skrzyniach, kontenerach bądź luzem. Dzięki temu omawiany materiał jest wystarczająco dobrze chroniony przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, a dodatkowo mamy znacznie ułatwione zadanie w momencie jego wyładunku na placu. Alternatywnym rozwiązaniem jest przewóz za pomocą kolejowych wagonów odkrytych (czyli tzw. węglarek), ewentualnie statków oraz barek ze specjalnymi przegrodami antyprzesypowymi.

Jeśli zaś chodzi o przechowywanie piasku, to przy bardzo dużej ilości zaleca się przede wszystkim składowanie w silosach lub na podłożu betonowym. W tym drugim przypadku należy koniecznie zabezpieczyć całość szalunkami drewnianymi i wytrzymałą plandeką z tworzywa sztucznego. Ciekawym pomysłem przy nieco mniejszej ilości jest natomiast zastosowanie mocnych worków polipropylenowych o dużej gramaturze, które warto umieścić w zadaszonym pomieszczeniu bądź pod wiatą. Modele zróżnicowane pod względem rozmiaru oferuje m.in. ta konkretna firma: https://mocneworki.pl/home/worki-na-piasek.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


3 × 1 =