W wielu mieszkaniach znajduje się poddasze, które można z powodzeniem zaadaptować na samodzielny salon. Nie jest to co prawda przestrzeń zbyt łatwa w aranżacji, ale przy odrobinie wysiłku i stosowaniu się do konkretnych porad osiągnięcie bardzo satysfakcjonującego efektu jest jak najbardziej realne. Najwięcej trudności sprawią nam oczywiście skosy, ponieważ wymagają one dobrania odpowiednich mebli. W niniejszym artykule zostanie podanych wiele wartościowych wskazówek dotyczących funkcjonalnego urządzenia salonu na poddaszu.
W przypadku poddasza mamy zazwyczaj do czynienia z licznymi skosami, na które trzeba koniecznie znaleźć jakiś pomysł. Nierzadko tworzą one niskie i wyjątkowo problematyczne do zagospodarowania zakamarki, dlatego zalecanym rozwiązaniem jest zabudowanie i dokładne wyrównanie przynajmniej najniższej ich partii. Zabierze to nieco wolnego miejsca, ale jednocześnie pozwoli na ustawienie najważniejszych mebli dostosowanych pod względem funkcjonalności do naszych indywidualnych potrzeb. W ten sposób salon stanie się wnętrzem komfortowym w codziennym użytkowaniu. Najbardziej pożądane konstrukcje to przede wszystkim niewielka komoda przeznaczona do przechowywania różnych przedmiotów, stylowy stolik kawowy (najlepiej wykonany z połączenia drewna, metalu i szkła), kompaktowa sofa tapicerowana przyjemną w dotyku tkaniną (ewentualnie naturalną skórą), a także fotel z miękkim siedziskiem, ergonomicznym oparciem i wąskimi podłokietnikami.
Można też zdecydować się na kilka puf wypełnionych pianką, które zagwarantują dodatkowe miejsce wypoczynkowe dla gości, ale ze względu na mały rozmiar nie zajmą zbyt dużo przestrzeni. W poszukiwaniu wymienionych konstrukcji warto wybrać się do miejscowości Kępno meble oferowane przez tamtejszy salon wyróżniają się bowiem wysoką funkcjonalnością, doskonałą jakością wykonania oraz niebanalnym designem. Oczywiście alternatywą jest zamówienie produktów na konkretny wymiar, choć w tym przypadku trzeba się liczyć z większym wydatkiem.
Podejmując się aranżacji salonu na poddaszu, nie można z pewnością zapomnieć o właściwym wykończeniu nawierzchni podłogowej. Powinna ona korespondować z więźbami, krokwiami i innymi drewnianymi częściami konstrukcji dachowej (a także meblami), dlatego zaleca się jej wykonanie z desek dębowych lub jesionowych wyróżniających się bogatym usłojeniem. Sprawdzą się tutaj zwłaszcza wersje olejowane. Wynika to z faktu, że warstwa bezpiecznego dla zdrowia oleju wydobywa z naturalnego drewna mnóstwo ciepła, a dodatkowo skutecznie zabezpiecza je przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych czy wilgoci.
Oprócz tego należy zamontować w pomieszczeniu stosowne oświetlenie, które rozjaśni przestrzeń, doda jej niepowtarzalnego charakteru i wzbogaci cały wystrój. W tej roli znakomicie spisze się jedna porządna lampa sufitowa, a także kilka kinkietów rozmieszczonych w różnych punktach pokoju. Światło powinno być skierowane głównie na najciemniejsze zakamarki. W salonie na poddaszu nie może też zabraknąć następujących elementów:
– żywych roślin – godne polecenia są m.in. bluszcze o zielonych pnączach, bujne paprocie (poprawią jakość powietrza), draceny (są odporne na słońce) oraz niewielkie palmy; można je posadzić w donicach i ustawić na ziemi lub powiesić na krokwiach, pamiętając jednak o tym, że nadmiar przytłoczy wnętrze
– dywanika podłogowego – koniecznie z miękkim włosiem (np. typu shaggy)
– pamiątek rodzinnych – choćby w postaci zdjęć oprawionych w ramki
– zegara ściennego – zaprojektowanego w stylu nowoczesnym albo retro
– modnych dekoracyjnych liter 3D – pozwolą w bardzo łatwy sposób nadać pomieszczeniu nowoczesny szyk