Renta jest formą zadośćuczynienia wypłacaną w comiesięcznych ratach dla osób poszkodowanych w wypadkach, które utraciły niemożliwość wykonywania pracy zarobkowej. Takie świadczenie ma na celu zapewnienie godnego życia osobie, która w nim ucierpiała, a także jego najbliższej rodzinie. Ubezpieczyciel może także przyznać rentę w sytuacji, gdy konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznego leczenia wymagającego dodatkowych nakładów finansowych. W niektórych przypadkach możliwa jest kapitalizacja renty, czyli jednorazowa wypłata całego świadczenia.
Osoba, której przyznana została kapitalizacja renty otrzymuje jednorazowo dużą sumę w zamian za to, że zrzeknie się roszczeń o wypłatę w przyszłości. Aby skorzystać z takiej możliwości można wybrać dwie drogi działania. Jedną z nich jest droga sądowa. Poszkodowany musi w tym celu złożyć stosowane powództwo, w którym wykaże, że doznane obrażenia zmusiły go do zaprzestania wykonywania obecnego zawodu i konieczności zdobycia nowych umiejętności.
Kwota z kapitalizacji może zostać przeznaczona np. na specjalistyczne kursy lub szkolenia. Drugi sposób polega na zawarciu umowy z towarzystwem ubezpieczeń na drodze ugody. W tym przypadku także muszą wystąpić istotne przesłanki świadczące o tym, że poszkodowanemu potrzebna jest jednorazowa kwota. Rozważając złożenie wniosku o kapitalizację warto skorzystać z fachowych porad specjalistów, z których oferta można zapoznać się na stronie https://departamentodszkodowan.pl/renta-z-oc-sprawcy/.