Jak wymierzyć rolety?

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Wybierając rolety do naszego mieszkania, zwracamy uwagę na wiele czynników. Kolor, rodzaj materiału oraz używany mechanizm mają duży wpływ na to, czy kupimy dany model zasłon. Nie można jednak zignorować najważniejszego aspektu, czyli ich wymiarów. Zanim odwiedzimy takich sklep internetowy jak https://rolety24.net/, warto zmierzyć nasze okna pod rolety. Nie musimy być doświadczonymi majsterkowiczami ani nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu. Wystarczy, że będziemy przestrzegać kilka podstawowych wskazówek. Warto także wyposażyć się w zwyczajną, kilkumetrową miarkę do mierzenia. Musimy także wziąć pod uwagę, jaki rodzaj rolety planujemy montować na naszym oknie.

Typowe błędy popełniane podczas kupowania rolet

Jeśli chcemy odpowiednio zadbać o nasze okna, to wybrane przez nas rolety muszą być idealnie do nich dopasowane. Zanim odwiedzimy stronę w stylu https://rolety24.net/rolety-okienne/balkonowe i kupimy któreś zasłony, musimy odpowiednio zapoznać się z wymiarami naszych okien. Dokonujemy pomiarów szyby, skrzydeł oraz wnęki. Dopiero znajomość wszystkich tych wartości pozwoli nam dopasować roletę do wielkości ramy oraz naszych potrzeb. Bardzo często podczas mierzenia wymiarów uzyskujemy nieprawidłowe wyniki. Grozi to przede wszystkim osobom, które nie mają wystarczająco dużo doświadczenia w mierzeniu rolet. Najlepszym wyjściem jest ścisłe przestrzeganie instrukcji udostępnionej od producenta. Właściwa metoda mierzenia rolet w dużej mierze zależy od ich modelu od kolekcji, z której pochodzą. W przypadku kupienia produktu odrobinę dłuższego od naszego okna nie musimy rozwijać jej do końca. Niektóre rolety posiadają mechanizmy służące do utrzymywania tkaniny w jednym miejscu. W żadnym wypadku nie należy własnoręcznie przycinać zbyt długich rolet, aby dopasować je do rozmiarów okna. Materiał może zacząć się pruć, a obcięcie zbyt dużej ilości tkaniny sprawi, że dany produkt przestanie się nadawać do użycia.

Jak zmierzyć okna przed zakupem rolet zewnętrznych?

Pierwszym naszym krokiem powinno być wybranie, czy chcemy zamontować nowe rolety we wnęce, czy bezpośrednio na murze. Ten pierwszy wariant może wiązać się z dodatkowymi komplikacjami wynikającymi z nietypowych wymiarów wnęki. Zmusza to nas do wyrównywania ściany lub pogodzenia się z niedoskonale przylegająca roletą. Znacznie łatwiejszym rozwiązaniem jest zainstalowanie ich na murze. Mierząc wnękę, musimy być bardzo precyzyjni i uzyskać jej szerokość na dole i na górze okna. Oprócz tego musimy poznać jej wysokość po obu stronach. Jeśli zauważymy jakiekolwiek nierówności, najlepiej po prostu przyjąć mniejszy rozmiar rolet. Spore znaczenia ma również materiał, z którego wykonano ściany naszego domu i nadporoże okna. Jeśli posiadają warstwę ocieplającą, to musimy zmierzyć jej grubość przy użyciu na przykład szpikulca. Nakłucia należy wykonać w różnych miejscach z uwagi na występowanie przestrzeni powietrznych oraz warstwy kleju mocującego ocieplenie. Po uzyskaniu dokładnych pomiarów będziemy wiedzieć jak dużą roletę zamówić w sklepie.

O czym pamiętać podczas wymierzania rolet w kasecie PCV?

Dzięki użyciu kasety, nasze rolety sa dodatkowo chronione, a całośc zyskuję eleganckiego wyglądu. Naszym pierwszym krokiem powinno być zmierzenie wysokości szyby w połączeniu z listwą przyszybową. Jeśli uzyskana wartość wynosi maksymalnie 150 cm, w sklepach nalezy szukać wariantu uniwersalnego. W przypadku dłuższych szyb konieczne będzie zastosowanie opcji typowej dla okien balkonowych – 215 cm. Musimy także zwrócić uwage na rodzaj prowadnic bocznych. Ich zadaniem jest zabezpieczenie materiału rolety w taki sposób, aby nadmiernie sie nie przemieszczał na otwartym oknie. Długośc wybranych rolet powinna być równa wysokości szyby wraz z listwami przy szybie.Tak wygląda mierzenie rolet z prowadnicami żyłkowymi. Jesli używamy jednak modeli zaokrąglonych to musimy poznać znać odległośc od środka prawej do środka lewej listwy. Natomiast spłaszczone prowadnice zmuszają nas do mierzenia od krawędzi do krawędzi listew bocznych.

Wskazówki przydatne podczas mierzenia rolet

Gdy wybieramy szerokość kupowanej rolety, powinna ona być szersza o co najmniej 5 cm w porównaniu do całkowitej szerokości szyby okna, na którym będziemy ją montować. Typowe listwy przyszybowe cechują się szerokością 5 mm. Jeśli jednak mamy do czynienia z niekonwencjonalnymi rodzajami listew, instalacja rolet z prowadnicami może się znacznie skomplikować. Zmusi nas do użycia rozmaitych rozwiązań wspomagających, na które przyjdzie nam wydać sporo pieniędzy. Czasami jednak będziemy musieli zmienić wybraną przez nas roletę na inny rodzaj. Najczęściej takie sytuacje mają miejsce w przypadku okien stylizowanych oraz z zupełnie płaską powierzchnią. Właśnie z tego powodu należy znać dokładne wymiary naszego okna, zanim kupimy jakieś rolety. Pozwoli to nam ominąć nieprzyjemnych niespodzianek, gdy zaczniemy je instalować. Zadbanie o prawidłowy pomiar zasłon przełoży się na ogromną satysfakcję oraz komfort podczas ich użytkowania w codziennym życiu.

 

Jakie narzędzia przydadzą nam się podczas inwazyjnego montażu rolet?

Nie obejdziemy się przede wszystkim od wiertarki. Najlepiej zaopatrzyć się w model wysokiej jakości, który będzie w stanie wywiercić otwory w każdym rodzaju podłoża. Zanim jednak zaczniemy wiercić, musimy wyznaczyć miejsca na przyszłe otwory. W tym celu warto zakupić poziomicę. Znacznie ułatwi nam skontrolowanie położenia kasety, listwy lub innego typu elementu mocującego rolety. Za wszelką cenę musimy ją równo zamontować. Nie chodzi jedynie o aspekt estetyczny. Krzywo zawieszone zasłony mogą doprowadzić do ich zniszczenia. Są tym zagrożone szczególnie modele wolnowiszące. Nierównomierne zwijanie tkaniny prowadzi do strzępienia jej krawędzi. Warto się zaopatrzyć we wkręty oraz kołki rozporowe. To czy będą nam potrzebne, zależy od miejsca, do którego będziemy mocować nasze rolety. Montaż inwazyjny cechuje się potrzebą wiercenia otworów, aby móc prawidłowo zainstalować zakupione zasłony. Następnie musimy przykręcić element mocujący przy użyciu właściwych wkrętów. W przypadku rolet rozwijanych wolnowiszących wystarczy, że przykręcimy rolki do sufitu lub ewentualnie ściany. Modele kasetowe wymagają od nas więcej wysiłku. Oprócz montażu kasety musimy także równolegle zainstalować prowadnice wzdłuż wewnętrznych krawędzi ramy okna.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie rodzaje zajęć dla dzieci możemy wymienić?
Jakie rodzaje zajęć dla dzieci możemy wymienić?
Nadeszło lato i dzieci wyszły ze szkoły. Jeśli szukasz sposobów na zapewnienie swoim dzieciom rozrywki, oto lista pomysłów na wyciągnięcie […]
Co powinno znaleźć się w kosmetyczce każdej kobiety?
Co powinno znaleźć się w kosmetyczce każdej kobiety?
Często słyszy się, że w torebce prawdziwej kobiety trudno cokolwiek znaleźć. Poniekąd jest to prawdą, ponieważ niejedna przedstawicielka płci pięknej […]
CNC – opis, rodzaje, przykłady
CNC – opis, rodzaje, przykłady
Obróbka skrawaniem, taka jak na stronie https://kamyk-cnc.pl/, to proces polegający na wykorzystaniu maszyny do stworzenia przedmiotu z surowego materiału. Surowcem […]