Jakie pamiątki można znaleźć w rodzinnych zbiorach?

Rodzinne pamiątki są prawdziwą skarbnicą wiedzy o minionych pokoleniach. Ukazują ludzi, których czas już przeminął, miejsca które przestały istnieć lub też utraciły swój pierwotny charakter. Warto sięgać do rodzinnych zbiorów. Bywają tak cenne, że nieraz uzupełnia się nimi zbiory regionalnych muzeów.

Co znajdziemy w prywatnych zbiorach?

Dokumenty i pamiątki z rodzinnych zbiorów są bardzo różnorodne. Zwykle dotyczą życia codziennego. To pamiątki rodzinne mające związek z miejscem – uwiecznianym przez kolejne dekady. Są to dokumenty osobiste, zdjęcia, kartki pocztowe, listy, pieniądze, odznaczenia. Często wydaje się, że takie pozostałości nie mają dużego znaczenia dla kogokolwiek poza ich właścicielami, jednak to właśnie rodzinne zbiory okazują się jednym z najbardziej wartościowych dokumentów z epoki. Mogą to być przechowywane listy, biżuteria, fotografie, a nawet stare pocztówki Bydgoszcz ukazany na tych ostatnich zmieniał się wielokrotnie, a możliwość porównania etapów tej transformacji jest na wagę złota. Każda pamiątka ma swoją wartość historyczną, niekoniecznie związaną z wartością materialną.

Do czego można wykorzystać rodzinne pamiątki?

Rodzinne pamiątki często leżą zapomniane na strychu, czy w innego typu schowkach i domowych archiwach, podczas gdy mogłyby zostać wykorzystane do tworzenia wystaw okolicznościowych. Wystaw, które przedstawiają dzieje lokalnej społeczności. Obecnie bardzo często pamiątki pochodzące z rodzinnych zbiorów wykorzystywane są do tworzenia monografii regionów, mówiących o życiu społeczności.

Na stronie https://projektpejzaz.pl/kategoria/93-albumy-o-bydgoszczy można znaleźć przykładowe publikacje, do stworzenia których korzystano z prywatnych zbiorów.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


czternaście − 1 =