Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania karnego po zatrzymaniu przez policję osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa przysługuje szereg ustawowych praw, których nie należy w żaden sposób ograniczać. Dobrze jest znać je wszystkie. Szczególnie może się to przydać w razie nieprzewidzianego wniesienia aktu oskarżenia. Warto wiedzieć na co można liczyć oraz jak skutecznie egzekwować nasze prawa.
Zatrzymanie stanowi formę przymusu, której istotą jest krótkotrwałe pozbawienie wolności danej osoby. Wiąże się ono z ograniczeniem lub pozbawieniem możliwości swobodnego poruszania się, podporządkowania poleceniem określonych podmiotów oraz umieszczenie w miejscu, w którym taka jednostka będzie odosobniona.
Podczas aresztowania policja ma obowiązek poinformować zatrzymanego o tym, jakie są przyczyny tego zdarzenia – podając podstawę prawną – oraz poinformować go o przysługujących mu prawach. Kompleksowe usługi w zakresie zatrzymania, tymczasowego aresztowania oraz w pozostałych tego typu sprawach karnych świadczy adwokat dostępny na stronie https://www.adwokat-figzal.pl. Jeśli chodzi o oskarżonego, to w szczególności ma on prawo do:
– skorzystania z profesjonalnej pomocy prawnej (adwokata lub radcy prawnego),
– odmowy złożenia oświadczenia lub jego złożenia a także bycia wysłuchanym,
-dostępu do pierwszej pomocy,
– otrzymania odpisu protokołu zatrzymania,
-złożenia zażalenia na czynności policji (czyli na zatrzymanie).
Warto wiedzieć, że zatrzymany przez policję musi zostać zwolniony, jeśli w ciągu 48 godzin od chwili zatrzymania nie zostanie on przekazany do dyspozycji sądu razem z załączonym wnioskiem o tymczasowe aresztowanie (albo o rozpoznanie sprawy w postępowaniu przyspieszonym) a także w ciągu 24 godzin od przekazania go do dyspozycji sądu, jeśli nie zostanie doręczone mu postanowienie o tymczasowym aresztowaniu.