Motoreduktory ślimakowe – sposób działania i zastosowanie

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Motory ślimakowe są używane do zastosowań związanych z pozycjonowaniem i kontrolą prędkości. Posiadają one przekładnię ślimakową, która zazębia się z kołem ślimakowym w celu przeniesienia ruchu obrotowego z jednego wału na drugi.

Przekładnie ślimakowe są najczęstszymi typami przekładni wykorzystywanych w aplikacjach przemysłowych. Mogą być stosowane z różnymi zakresami prędkości, momentów obrotowych i średnic. Główną zaletą przekładni ślimakowych jest to, że mogą one przenosić duże obciążenia momentu obrotowego, a jednocześnie wymagają niewiele miejsca.

Zalety motoreduktorów ślimakowych

Motoreduktory ślimakowe mają kilka zalet w porównaniu z innymi typami silników. Przede wszystkim mogą one dostarczać wysoki moment obrotowy przy niskich prędkościach. Poza tym motoreduktory ślimakowe są zaprojektowane do pracy ciągłej lub przerywanej przy wysokich obciążeniach. Dzięki temu, że są w stanie wytrzymać duże przeciążenia, mogą być stosowane w aplikacjach, w których istnieje ryzyko awarii w przypadku użycia konwencjonalnego silnika.

Motoreduktory ślimakowe – sposób działania

Sposób działania przekładni ślimakowych różni się od przekładni czołowych i walcowych:

W przekładniach walcowych zęby są proste i równoległe do siebie, a także są wycięte na jednej płaszczyźnie, dzięki czemu nie ma możliwości, aby przeszkadzały sobie podczas zazębiania.

W przekładniach ślimakowych natomiast zęby mają zakrzywiony profil, tak jak w przypadku przekładni walcowych, ale dodatkowo mają nachylone powierzchnie na końcach, dzięki czemu mogą się zazębiać bez zakłóceń. Przekładnie ślimakowe mogą również przenosić duże obciążenia momentu obrotowego i mają niski profil w porównaniu z przekładniami walcowymi.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Olej konopny – przeznaczenie, skład, dawkowanie
Olej konopny – przeznaczenie, skład, dawkowanie
Na przestrzeni ostatnich kilku lat ogromną popularność zyskał olej konopny. Omawiany produkt zawiera kannabidiol (CBD), czyli substancję wykazującą silne właściwości […]
Idealna suknia ślubna – jakie cechy powinna posiadać?
Idealna suknia ślubna – jakie cechy powinna posiadać?
Jeden z najważniejszych dni w życiu, jakim jest dzień ślubu, musi być wyjątkowy. Wzruszająca ceremonia, cudowni goście, wspaniałe przyjęcie – […]
Rodzaje pudełek
Rodzaje pudełek
Wykorzystujemy je do wysyłania paczek, przechowywania różnych przedmiotów i opakowanie na prezent. O czym mowa? O pudełkach. W dzisiejszym artykule […]