Motoreduktory ślimakowe – sposób działania i zastosowanie

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Motory ślimakowe są używane do zastosowań związanych z pozycjonowaniem i kontrolą prędkości. Posiadają one przekładnię ślimakową, która zazębia się z kołem ślimakowym w celu przeniesienia ruchu obrotowego z jednego wału na drugi.

Przekładnie ślimakowe są najczęstszymi typami przekładni wykorzystywanych w aplikacjach przemysłowych. Mogą być stosowane z różnymi zakresami prędkości, momentów obrotowych i średnic. Główną zaletą przekładni ślimakowych jest to, że mogą one przenosić duże obciążenia momentu obrotowego, a jednocześnie wymagają niewiele miejsca.

Zalety motoreduktorów ślimakowych

Motoreduktory ślimakowe mają kilka zalet w porównaniu z innymi typami silników. Przede wszystkim mogą one dostarczać wysoki moment obrotowy przy niskich prędkościach. Poza tym motoreduktory ślimakowe są zaprojektowane do pracy ciągłej lub przerywanej przy wysokich obciążeniach. Dzięki temu, że są w stanie wytrzymać duże przeciążenia, mogą być stosowane w aplikacjach, w których istnieje ryzyko awarii w przypadku użycia konwencjonalnego silnika.

Motoreduktory ślimakowe – sposób działania

Sposób działania przekładni ślimakowych różni się od przekładni czołowych i walcowych:

W przekładniach walcowych zęby są proste i równoległe do siebie, a także są wycięte na jednej płaszczyźnie, dzięki czemu nie ma możliwości, aby przeszkadzały sobie podczas zazębiania.

W przekładniach ślimakowych natomiast zęby mają zakrzywiony profil, tak jak w przypadku przekładni walcowych, ale dodatkowo mają nachylone powierzchnie na końcach, dzięki czemu mogą się zazębiać bez zakłóceń. Przekładnie ślimakowe mogą również przenosić duże obciążenia momentu obrotowego i mają niski profil w porównaniu z przekładniami walcowymi.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie drewno na meble najlepiej wybrać?
Jakie drewno na meble najlepiej wybrać?
Dobierając meble drewniane do swojego mieszkania trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Weźmy na przykład sytuację, kiedy interesują nas […]
Do jakich stylizacji pasują zegarki na bransolecie?
Do jakich stylizacji pasują zegarki na bransolecie?
Szykowny zegarek na bransolecie powinien znaleźć się w szkatułce z biżuterią każdej kobiety, która chcę uchodzić za elegancką. Dla wielu […]
Co powinno znaleźć się w kąciku relaksu naszego psa?
Co powinno znaleźć się w kąciku relaksu naszego psa?
Pies to bez wątpienia najlepszy i najwierniejszy towarzysz człowieka, który tkwi u boku swojego pana niezależnie od jego stanu majątkowego […]