Ogrzewanie na węgiel czy gazowe?

Wybór odpowiedniego pieca to jeden z najważniejszych aspektów. Trzeba się zastanowić, jakiego źródła energii użyć, aby dom cieszył się ciepłem przez cały kres grzewczy. Węgiel czy gaz? To pytanie, na które odpowiedź wcale nie jest taka prosta, ponieważ każdy z nas powinien postawić inne kryteria wyboru, którymi będzie się kierował przy jej ustalaniu.

Każdy, kto kupił nowy dom i ci, którzy postanowili przeprowadzić remont lub wprowadzić parę innowacji, powinni zastanowić się czy ich piec sprawdza się w swoich zadaniach. Wybierając węgiel należy pamiętać, że trzeba zapewnić osobne pomieszczenie na jego składowanie. Węgiel jest też niezwykle kaloryczny. Dzięki zastosowaniu pieców węglowych, które są bardzo wydajne, można wiele zaoszczędzić, gdyż można zrezygnować z przyłącza gazu i nie płacić kosztów podłączenia do sieci. Niestety obowiązkiem będzie utylizacja odpadów, które powstają w wyniku spalania – nie powinno się ich zakopywać w domowym ogródku, ani używać jako nawóz do roślin.

Gaz jest zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem i na pewno lepszym dla osób starszych, które nie mają ochoty na ciągłe dorzucanie do pieca i sił by nosić węgiel z jednego miejsca na drugie. Należy on jednak do najdroższych źródeł energii. Wydajność pieców gazowych oraz ich niewielkie rozmiary, pozwalają jednak zaoszczędzić nieco funduszy i miejsca. Najczęściej montuje się je w łazienkach, gdzie nikomu w niczym nie przeszkadzają. Opłaty za stałe podłączenie do sieci gazociągów może też trochę kosztować, a oczekiwanie na nie czasem może się przedłużyć.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


20 − 9 =