Skład pelletu drzewnego

Paliwa ekologiczne zyskują współcześnie na popularności – minimalizują zanieczyszczenie powietrza, nie mówiąc już o odnawialności. Szeroki wybór sprawia, że coraz częściej korzystamy z alternatywy dla tradycyjnych paliw.

Pellet drzewny – analiza składu

Wśród paliw ekologicznych wymienia się pellet. Ma on formę granulatu, obecnie uważa się, że do jego wyprodukowania można użyć praktycznie każdego typu roślin. Do wytworzenia pelletu stosuje się różnego rodzaju składniki: od trocin, wiórów, ścinek, poprzez drewno pozyskiwane ze specjalistycznych energetycznych upraw, po pozostałości słomy, pestek czy łupin orzechów i kory. Ciemniejszy uzyskuje się z trocin liściastych, np. buku czy dębu; ten jaśniejszy natomiast z iglastych – przykładowo z trocin sosny.

Za najbardziej wydajny uznaje się pellet drzewny. Pozyskuje się go chociażby z odpadów produkcyjnych powstałych w zakładach stolarskich czy tartakach. Ponadto pellet drzewny cechuje wysoka kaloryczność i niski stopień popiołu po spaleniu, na poziomie od 0,3 do maksymalnie 1 %. Przykładowa oferta pelletu znajduje się na stronie firmy SAM-BUD-ROL.

Nie tylko do palenia

Podstawowe wykorzystanie pelletu drzewnego to oczywiście ciepłownictwo, jednakże ten środek opałowy ma o wiele szerszy wachlarz zastosowań. Może posłużyć nie tylko do palenia. Ze względu na fakt, iż pozyskiwany jest z naturalnych materiałów, pellet może być wykorzystany jako nawóz dla roślin, czy ściółka dla zwierząt przez wzgląd na świetną predyspozycję do wchłaniania wilgoci.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


jeden + 20 =