Korty tenisowe mogą być wykonane z wielu różnych materiałów. Najpopularniejszą nawierzchnią jest asfalt, który jest używany w parkach publicznych i prywatnych klubach tenisowych. Popularne są również korty z gliny na każdą pogodę, ponieważ nie wymagają konserwacji. Powierzchnie te są zwykle spotykane w turniejach na wysokim poziomie i profesjonalnych meczach.
Jeśli masz swój własny kort tenisowy na podwórku, masz swobodę wyboru rodzaju powierzchni, którą chcesz dla niego. Istnieje wiele różnych opcji dla kortów ziemnych ustawionych na zewnątrz, które pozwalają grać przez cały rok, bez konieczności martwienia się o utrzymanie lub warunki pogodowe.
Asfalt jest najczęściej używaną nawierzchnią kortów zewnętrznych, ponieważ jest niedrogi i łatwy w utrzymaniu. Ma również dobre właściwości amortyzujące, więc gracze nie będą odczuwać każdego uderzenia czy pęknięcia na korcie. Jednak korty asfaltowe mogą stać się śliskie, gdy są mokre, co czyni je niebezpiecznymi dla graczy, którzy nie zwracają uwagi lub nie noszą odpowiedniego obuwia. Asfalt nie odprowadza też dobrze wody, gdy pada, więc deszcz tworzy kałuże, które szybko się zapełniają, jeśli nie ma systemu drenażu.
Korty gliniane są wykonane z kruszonego granitu lub wapienia zmieszanego z wodą i rozprowadzonego po korcie w warstwach, aż osiągnie grubość jednego cala lub więcej w najgłębszym miejscu (w zależności od tego, jak szybko chcą, aby kort wyschnął). Następnie kort jest walcowany specjalną maszyną, która tworzy gładką powierzchnię i zagęszcza glinę na miejscu. Budowa kortu tenisowego nie jest aż tak skomplikowana – istotniejszą wagę będzie stanowić jego konserwacja i utrzymanie na co dzień.