Zasady i pomysły aranżacji pokoju nastolatka

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Aranżacja pokoju dla nastolatka nie jest łatwym zadaniem. To okres pośredni między wystrojem typowo dziecięcym, a tym w pełni poważnym, przeznaczonym dla osoby dorosłej. Trzeba wziąć pod uwagę wiele potrzeb młodego człowieka i przestrzeń na pewno powinna być wielofunkcyjna. Warto rozważyć zatem kwestie dotyczące kolorystyki, materiałów i odpowiedniego podziału dostępnej powierzchni. Jakimi zasadami się kierować? 

Uwzględnienie zdania młodzieży

Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że takie wnętrze nie powinno być aranżowane całkowicie odgórnie przez rodziców. Tak można postępować w kontekście pokoju typowo dziecięcego, lecz nastolatek jest już bardziej świadomy. Dobrze jest zatem zaangażować go w cały proces, gdyż to on będzie w końcu korzystał z takiego pomieszczenia przez kilka kolejnych lat. Z pewnością nakieruje on odpowiednio na styl jaki będzie mu odpowiadał. Dorośli powinni zadbać o funkcjonalność i odpowiednie zaplecze do nauki, gdyż to będzie aspekt, na który młoda osoba zwróci zapewne najmniej uwagi. 

Kolorystyka i podłoga

Na pewno lepiej zrezygnować z bardzo kolorowych tapet, kojarzonych z pokojami dla maluchów. Kolor ścian najlepiej skonsultować z samym zainteresowanym, przy okazji służąc mu poradami. Rozsądnie będzie podpowiedzieć mu jak niektóre barwy mogą oddziaływać na psychikę i samopoczucie, czy też samo postrzeganie wnętrza. Dobrze jest subtelnie odradzić ciemne odcienie, gdyż w przestrzeni dla młodzieży najlepiej sprawdzają się jasne i delikatne kolory. Mocniejszy efekt można osiągnąć umieszczając na którejś ze ścian fototapetę, odpowiadającą pasji danej osoby. Sprawdzi się to szczególnie w kontekście młodych ludzi, którzy fascynują się fotografią. W kontekście podłoża można bazować na tym co znajduje się w innych rejonach domu czy mieszkania, by zachować spójność. Zwykle lepiej unikać jednak wielkich dywanów i zastosować posadzkę, po której można bez problemu jeździć krzesłem na kółkach, oczywiście bez ryzyka zarysowania takiej podłogi. Samo podłoże można ocieplić mniejszym dywanikiem, ułożonym w pobliżu łóżka.

Oświetlenie

Pokój dla młodzieży powinien być widny i dobrze doświetlony. Lepiej zrezygnować w tym pomieszczeniu z grubych zasłon i postawić na cieńsze warianty lub rolety, co pozwoli wpuścić do środka promienie słoneczne. Ważne jest też sztuczne oświetlenie. Poza głównym źródłem, najczęściej sufitowym, we wnętrzu muszą być umieszczone dodatkowe lampy. Oczywiście kluczowa jest tutaj przestrzeń robocza, ale warto doświetlić także obszar przeznaczony do relaksu. Przy łóżku powinna się znajdować lampka nocna. 

Umeblowanie

Choć w tym wieku dziecko ma już większą świadomość, to wciąż eksploatuje wyposażenie w dużym stopniu. Meble powinny być zatem w miarę możliwości mocne i stabilne, ale przy tym niezbyt ciężkie, gdyż młodzież wykazuje też tendencję do częstego przestawiania niektórych elementów. Wciąż lepiej unikać zbyt ostrych kantów. W kontekście ilości umeblowania, wiele zależy rzecz jasna od dostępnego metrażu. Z pewnością sprawdzą się jednak rozwiązania wielofunkcyjne, ponieważ młodzi żyją dynamicznie, a wraz z wiekiem rosną potrzeby takich osób. Mebel ustawiony w miejscu przeznaczonym do nauki i pracy, powinien być stosunkowo duży. Musi się tam swobodnie zmieścić komputer czy laptop, a do tego młody człowiek musi mieć także pustą część blatu do ręcznego pisania. Warto brać pod uwagę fakt, iż w tym rejonie znajdą się również podręczniki szkolne, zeszyty i przybory. Dobrze jeżeli przy takim stanowisku znajduje się jakiś kontenerek lub mebel posiada szuflady.

Ciekawym pomysłem jest biurko z regałem, co ułatwi nastolatkowi utrzymanie porządku i książki nie będą wtedy zalegały na samym blacie, gdzie powinien mieć miejsce do pracy. Ogółem w pomieszczeniu muszą się znajdować szafy oraz regały na ubrania, a dobrze jest pomyśleć o półkach na ściany, gdzie będzie można umieścić część książek czy po prostu gadżety. Oczywiście we wnętrzu nie może zabraknąć łóżka – można też rozważyć rozkładaną kanapę, o ile dana osoba jest zainteresowana takim rozwiązaniem. W miarę dostępnej przestrzeni, w pokoju przyda się także jakiś wygodny fotel lub najlepiej większa pufa.

Podział na strefy

Jedną z najważniejszych zasad w kontekście pomieszczenia młodzieżowego, jest wyznaczenie we wnętrzu poszczególnych stref użytkowych. Rzecz jasna wśród nich jest obszar wypoczynkowy, z łóżkiem lub kanapą do spania. Do tego jeden z kątów pokoju można wykorzystać jako rejon do czytania książek czy grania na ulubionym instrumencie, umieszczając tam jakieś komfortowe siedzisko. Drugim newralgicznym obszarem jest ten roboczy, a więc z biurkiem. To część przeznaczona do nauki oraz korzystania z komputera. Jeśli to możliwe, to meble na ubrania powinny być umieszczone obok siebie, tworząc tym samym strefę przechowywania. Mogą się tam także znajdować półki z innymi akcesoriami. Wreszcie istotne jest pamiętanie o fragmencie dedykowanym relaksowi i hobby. Tam może się znajdować sprzęt grający czy miejsce do ćwiczeń. Warto pozostawić tam trochę wolnej przestrzeni, którą nastolatek wykorzysta według własnego uznania. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak okazać wdzięczność drugiej osobie?
Jak okazać wdzięczność drugiej osobie?
Pomocna dłoń i szczera, niczym nie zmącona troska o dobro drugiego człowieka to wyjątkowo cenne wartości, które należy bezwzględnie pielęgnować […]
Niekonwencjonalne rozwiązania w ramach wyposażenia wnętrz
Niekonwencjonalne rozwiązania w ramach wyposażenia wnętrz
Dawno przeminęły czasy, gdy lustra były wyłącznie użytkowymi elementami wyposażenia domów i mieszkań. Współcześnie, ciekawie zaprojektowane i wykonane zwierciadła są […]
Jak zapewnić opiekę małemu dziecku?
Jak zapewnić opiekę małemu dziecku?
Kiedy musisz zapewnić opiekę dla małego dziecka, może to być wyzwanie. Ale z pewnym przygotowaniem, możesz upewnić się, że Twoje […]