Ekogroszek kontra pellet

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pellet i ekogroszek są najpopularniejszymi paliwami stałymi stosowanymi obecnie. Każde z nich ma swoje plusy i minusy, a wybór pomiędzy nimi nie jest wcale taki prosty.

Ekogroszek produkuje się z węgla kamiennego. Wyróżnia się wysoką kalorycznością i niską zawartością siarki. Pellet natomiast produkowany jest z biomasy, jest więc to produkt odnawialny. Do produkcji pelletu wykorzystuje się głównie drewniane trociny, łuski słonecznika i słomę.

  • Ekologia – Pellet jest zdecydowanie lepszy w tej kategorii, gdyż jest w 100% naturalnym produktem. Dwutlenek węgla wydzielany jest w dużo mniejszej ilości, w trakcie procesu spalania, niż ma to miejsce dla ekogroszku.
  • Ilość popiołu – Popiół w pellecie zajmuje ok. 0,3% całego produktu, który w dodatku można użyć jako naturalny nawóz. Dla ekogroszku ilość popiołu często przekracza 3%.
  • Czystość – Pellet jest dużo bardziej czystym paliwem. W trakcie jego przenoszenia wydziela się z niego tylko trochę pyłu węglowego, tymczasem ekogroszek posiada pył węglowy, który mocno zanieczyszcza wszystko dookoła.
  • Koszta – W tej kategorii wygrywa ekogroszek, który jest dużo tańszym paliwem. Mimo, że cena za tonę pelletu i ekogroszku jest porównywalna, to zdecydowanie wyższa kaloryczność tego drugiego sprawia, że w trakcie jednej zimy można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.
  • Przechowywanie – Pellet należy zabezpieczać przed działaniem wilgoci i przetrzymywać szczelnych workach. Ekogroszek również powinien być przechowywany w szczelnych workach, gdyż przechowywane luzem paliwo wietrzeje.

    Najlepszym pomysłem będzie zakup pieca pozwalający na stosowanie zarówno jednego, jak i drugiego paliwa i wybór odpowiedniego w zależności od sytuacji, ceny, dostępności na rynku itp.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Elastyczne rury wentylacyjne
Elastyczne rury wentylacyjne
Wentylacja w domu jest konieczna do tego, by zapewniała dopływ świeżego powietrza w optymalnej ilości. To z kolei chroni pomieszczenia […]
Buty damskie na kilka sezonów
Buty damskie na kilka sezonów
Trendy w modzie zmieniają się jak kolory w kalejdoskopie. Podążanie za nimi bywa jednak kłopotliwe, kiedy chcemy kupić obuwie na […]
Jak wygłuszyć samochód? Instrukcja krok po kroku
Jak wygłuszyć samochód? Instrukcja krok po kroku
Hałas panujący w samochodzie nie tylko utrudnia jazdę i negatywnie wpływa na komfort jazdy, ale w przypadku dłuższej trasy może […]