Puls w trakcie biegania jest wyznacznikiem tego, jak pracuje nasz organizm. Kontrola tego parametru zapewnia lepszą efektywność treningów i pomaga w spełnieniu określonych celów. W zależności od intensywności, wysiłek fizyczny powinien opierać się na określonym procencie pulsu maksymalnego. Bieganie w ustalonym przedziale tętna zapewnia efekty i pozytywnie wpływa na zdrowie biegacza. Jak zatem kontrolować puls?
Pierwszą metodą kontroli pulsu podczas biegania jest przyłożenie do tętnicy szyjnej palców i w określonym czasie policzenie ilości skurczów. Jest to jednak metoda niedoskonała. Przede wszystkim nie umożliwia ona mierzenia pulsu podczas treningu a jedynie w trakcie przerwy. Podczas biegu bardzo ważny jest puls chwilowy. Ten parametr przydaje się zwłaszcza przy treningu interwałowym.
Znacznie lepszym narzędziem są pulsometry. Można je znaleźć na stronie https://www.runshop.pl/sklep,51,tmex-zegarki-sportowe-pulsometry.html. Zapewniają one przede wszystkim odczyt aktualny i znacznie ułatwiają kontrolowany trening. Zegarki z pulsometrami posiadają ponadto wiele innych możliwości. Mają m.in. funkcję stopera czy minutnika.
Podsumowując, kontrola pulsu podczas biegania to podstawowa czynność, która pozwala utrzymać trening na odpowiedniej intensywności. Sprzyja to przede wszystkim zdrowiu i wpływa na pozytywne efekty treningu. Najlepszym narzędziem jest pulsometr. W przeciwieństwie do samodzielnego badania pulsu, umożliwia odczyt chwilowy, który jest cenną wskazówką do utrzymania stałych parametrów biegu.