Jak łączyć metalowe części?

Różnorodne elementy wykonane z metalu można z powodzeniem łączyć na zimno, wykorzystując w tym celu liczne drobne łączniki. Do najpopularniejszych zaliczamy przede wszystkim śruby, wkręty oraz nity jednostronne. Ich zastosowanie pozwala w znacznym stopniu skrócić czas montażu, a jednocześnie taka konstrukcja odznacza się dużą wytrzymałością, co sprawia, że będzie służyła przez wiele lat. Oto specjalistyczny sklep, w którym kupimy wszelkie niezbędne produkty: https://www.kristal.net.pl/sruby.    

Śruby to elementy podstawowe, ale nie jedyne

Oprócz tradycyjnych śrub zróżnicowanych pod względem kształtu (sześciokątne, oczkowe, skrzydełkowe, stożkowe, walcowe itp.), do łączenia konstrukcji  stalowych wykorzystuje się m.in. profesjonalne wkręty do metalu. Najbardziej przydatne okazują się modele samogwintujące z łbem walcowym, płaskim, soczewkowym i stożkowym, a także z gwintem metrycznym. Ponadto dosyć często używa się łączników w postaci sworzni i pierścieni posiadających powierzchnię zabezpieczoną w procesie cynkowania galwanicznego oraz ogniowego. Jeszcze innym skutecznym rozwiązaniem są tzw. nity przetłoczeniowe, przeznaczone głównie do blach aluminiowych i stalowych o grubości maksymalnej 3 mm. Produkty te idealnie wręcz zastępują punktowe zgrzeiny. Popularne są również połączenia:

– klejone – z wykorzystaniem specjalistycznych klejów budowlanych; w ten sposób połączymy m.in. elementy fasad i wyposażenia budynków oraz różne płyty warstwowe

– śrubowo-klejowe

– wkrętowo-klejowe

– odkształceniowe (czyli bez udziału elementów złącznych) – głównie do zespalania cienkich blach, podestów i kaset

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


dwanaście + dziewiętnaście =