Krzesła i pufy – gdzie można je wstawiać?

Na rynku mamy do czynienia z wieloma rodzajami siedzisk. Wśród nich znajdują się także krzesła oraz pufy, dostępne w różnych wariantach. Zaliczają się one do najbardziej praktycznych i uniwersalnych rozwiązań w tej kategorii. W jakich miejscach w domach i mieszkaniach można z nich skorzystać? 

Kuchnia i jadalnia

Eleganckie krzesła są oczywiście jednym z podstawowych elementów wyposażenia jadalni, który dobiera się do dużego stołu. Najczęściej wybiera się wtedy wersje drewniane lub tapicerowane i duży nacisk trzeba położyć na kwestie estetyczne, gdyż tam odbywają się uroczyste kolacje, obiady czy przyjęcia. Nie posiadając oddzielnego pomieszczenia do spożywania posiłków można się również pokusić o zaaranżowanie przestrzeni jadalnianej w salonie lub nawet samej kuchni. Wiele osób decyduje się też na to by w pokoju w którym gotujemy tak czy siak znalazł się mniejszy stół, przy którym można jadać na co dzień, jeśli każdy z domowników zasiada do posiłków oddzielnie i o różnych porach. W takiej sytuacji także niezbędne będą tam krzesła, które przydadzą się również w kontekście wykonywania niektórych czynności, gdyż choćby obieranie warzyw do większych dań może zająć sporo czasu i warto robić to w pozycji siedzącej, a nie stojącej. 

Salon

W pokoju dziennym znajduje się wiele siedzisk, w tym także większe kanapy i fotele, lecz przydadzą się również inne warianty. Krzesła rzadko znajdują w tym przypadku zastosowanie, o ile w salonie nie znajduje się większy stół jadalniany. Doskonałym rozwiązaniem są natomiast pufy – zarówno w klasycznych wersjach, jak i popularne obecnie sakwy, które z powodzeniem mogą być głównym miejscem do siedzenia z myślą o oglądaniu telewizji czy przeczytaniu książki. Twardsze i mniejsze warianty też będą dobrym pomysłem, gdyż mogą stanowić dodatkowe siedziska w razie większej ilości gości, a na co dzień służyć domownikom choćby jako podnóżek. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary będą łatwe w przenoszeniu, więc jeśli nie są potrzebne to można odstawić je w kąt pokoju, a w razie czego bez problemu dostawić je w okolice kanapy czy fotela. 

Sypialnia oraz pokój dziecięcy

W sypialni głównym elementem wyposażenia jest łóżko, a oprócz tego szafy z ubraniami, lecz przydać się może także krzesło lub niewielka pufa. Można je postawić z boku i korzystać z nich w razie potrzeby, choćby wtedy, gdy wybieramy strój na wieczorne wyjście, co może trochę potrwać – z chęcią usiądziemy wtedy by spokojnie przyjrzeć się poszczególnym ubraniom. Z takiej rzeczy można również skorzystać niekoniecznie do siedzenia, lecz by odłożyć tam odzież, którą mieliśmy na sobie, a chcemy założyć ponownie lub po prostu położyć tam strój w który będziemy się chcieli przebrać. Z pewnością tego rodzaju siedziska przydadzą się także w pokoju dziecięcym.

Jeśli jest to pomieszczenie dla niemowlaka to krzesło będzie odpowiednim miejscem siedzącym dla rodzica, który musi czuwać przy maluchu przez wiele godzin. W razie potrzeby bez problemu można je przestawić, zależnie od tego z której części pokoju korzystamy. Aranżując pokój dla większej pociechy można z kolei pomyśleć o fotelu pufie dla dziecka, który będzie lepszym rozwiązaniem niż standardowy fotel, nadający się raczej dla dorosłych. Warto sięgnąć wtedy po warianty kolorowe lub choćby po siedzisko w formie piłki, co będzie stanowiło dodatkową ozdobę pomieszczenia i atrakcję dla młodej osoby. W ten sposób można jej zapewnić miejsce do spokojnego przeczytania książki lub po prostu zrelaksowania się podczas słuchania muzyki.

Gabinet

Wiele osób decyduje się by w domu zorganizować sobie oddzielny pokój przeznaczony jako gabinet. Z pewnością będzie on przydatny, bez względu na charakter wykonywanej pracy, gdyż każdy ma od czasu do czasu jakieś obowiązki związane z napisaniem oficjalnego pisma czy szacowaniem domowych wydatków, więc potrzebny jest wtedy spokój i komfortowe miejsce do takich czynności. Zwykle podstawą gabinetu są biurko i fotel obrotowy oraz większa szafka, natomiast w takim pomieszczeniu na pewno warto wstawić także krzesło. Nawet jeśli nie skorzystamy z niego jako podstawowego siedziska, to przyda się jako dodatkowe miejsce siedzące jeżeli będziemy chcieli przeprowadzić z kimś rozmowę. Z pewnością znajdziemy też inne zastosowanie, odkładając tam nadmiar papierów czy nawet stając na krześle by zdjąć coś z górnej półki szafy. 

Przestrzeń poza domem

O elementach umeblowania myślimy przede wszystkim w kontekście wyposażenia wnętrza domu czy mieszkania, ale nie można zapominać o przestrzeni zewnętrznej. Obecnie stanowi ona równie ważne wyzwanie aranżacyjne jak same pomieszczenia, gdyż odpowiednio zorganizowany taras lub balkon może posłużyć jako doskonała strefa wypoczynkowa na świeżym powietrzu. Dysponując w pełni zadaszoną przestrzenią można pomyśleć o pufie na balkon – na rynku znajdziemy różne warianty, także z obiciami z wodoodpornym materiałem, by mebel nie chłonął wilgoci. Równie dobrze sprawdzą się także krzesła, a przy niewielkim balkonie ciekawym rozwiązaniem są modele składane, które zajmą mniej miejsca.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


dwadzieścia + 1 =