Z jakich materiałów tworzy się wazony?

Wazon to bardzo często niedoceniany element wystroju. A także wspaniały element, mogący stać się prawdziwą sztuką użytkową. Oczywiście, jego głównym zadaniem jest zazwyczaj bycie dyskretnym tłem, dla wstawionych do niego kwiatów. Jednak miłośnicy pięknych przedmiotów bez problemu znajdą na rynku designerskie wazony, które są ozdobą samą w sobie. Myli się ten, kto myśli, że wazony wykonuje się tylko ze szkła. Owszem, można znaleźć wiele modeli wykonanych z tego materiału. Wystarczy spojrzeć choćby na piękne, szklane wazony firmy Lyngby. Produkty tej duńskiej marki zachwycają prostotą i dbałością o detale. Jednak, choć szkło jest w dalszym ciągu najpopularniejszym materiałem, wykorzystywanym do produkcji wazonów, to warto wiedzieć, że również inne surowce są wykorzystywane do tworzenia tego rodzaju naczyń.

Porcelana, ceramika, metal i…papier

Miłośnicy wazonów, z pewnością wiedzą, że niemal równie popularne jak wazony szklane, są te wykonane z porcelany lub ceramiki. Wystarczy spojrzeć na porcelanowe wazony firmy Iittala. Choć jest to marka fińska, na próżno szukać w niej charakterystycznej dla Skandynawii skłonności do klasyki i minimalizmu. Produkty są nowoczesne i zachwycają niebanalnym designem. Jedynie jakość niezmiennie pozostaje na najwyższym poziomie. Szukając dalej, można znaleźć również wazony wykonane z metalu. Są to najczęściej przedmioty designerskie i awangardowe, stanowiące ozdobę pomieszczenia, w którym się znajdują.

Ciekawostką jest natomiast fakt, że na rynku można znaleźć… wazony wykonane z papieru, pochodzącego z odzysku. Takie produkty pozwalają makulaturze na zyskanie nowego życia. A dodatkowo są ekologiczne i przyjazne dla naszej planety. Ich główną zaletą (zaraz obok niebanalnego wyglądu) jest biodegradowalność. Dzięki temu, nie zanieczyszczają one środowiska, tylko ulegają rozkładowi. Wazony potrafią być naprawdę dekoracyjne i piękne. Osoby lubiące otaczać się ładnymi przedmiotami, mogą zacząć je kolekcjonować. Wybór jest tak duży, że z pewnością każdy, bez względu na upodobania estetyczne, znajdzie coś dla siebie.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


szesnaście + 8 =