Recykling – jak każdy z nas może w prawidłowy sposób segregować swoje śmieci

O tym, że środowisko jest coraz bardzo zanieczyszczone, wiemy wszyscy od lat. Foliowe worki pływające w rzekach, dymiące fabryki, powszechnie stosowane chemiczne środki ochrony roślin to namacalne dowody złego wpływu człowieka na środowisko. Wiele procesów degradacji środowiska jest już nie do odwrócenia. Co nie znaczy, że nie należy dbać o to, by świat był czysty. Ratowanie środowiska możemy zacząć do własnego podwórka, od własnego gospodarstwa domowego.

Jaki możemy mieć wkład w ratowanie środowiska?

Oszczędzanie wody, energii elektrycznej, kupowanie tylko tych towarów, które są nam potrzebne to tylko niektóre czynności, które możemy wykonać, kiedy chcemy chronić środowisko. Można kupić elektryczny samochód, zastosować na posesji odnawialne źródła energii, unikać podróży samolotem. Najważniejsze jest jednak dbanie o to, by nie zaśmiecać świata.

Bardzo ważne jest, by zbierać i gromadzić śmieci w odpowiednich zbiornikach. Robić to mądrze, w sposób selektywny. Wszystkie śmieci powinny być dokładnie posegregowane i z tego powodu worki na odpady produkowane są w różnych kolorach. Niebieski na papier, żółty na metale i tworzywa sztuczne, zielony na szkło, worki w kolorze brązowym na odpady zielone oraz na odpady biodegradowalne, a worki czarne na śmieci zmieszane. Aby ułatwić segregację, worki na odpady dostępne są w różnych rozmiarach i z różnego rodzaju materiałów. Dobrze byłoby, gdybyśmy do zbierania śmieci stosowali worki, które można utylizować.

Kiedy śmieci wokół nas są już wyzbierane i posegregowane, powinniśmy także co jakiś czas zebrać odpady zalegające na trawniku za domem albo przy drodze. Można również wziąć udział w akcjach zbierania śmieci związanych np. ze Świętem Ziemi albo po prostu pospolitym ruszeniu mieszkańców chcących posprzątać park czy teren zielony przy jeziorze. Pamiętajmy, że i wtedy powinniśmy używać worków przeznaczonych na konkretne odpady.

Niezwykle ważne jest to, by rozmawiać o segregowaniu śmieci, uświadamiać, dzielić się wiedzą na ten temat, a nawet zganić kogoś za niestosowanie się do zasad selektywnej zbiórki.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


trzy × 2 =