Pompy wody do studni można podzielić na dwa główne rodzaje. Są to pompy powierzchniowe i pompy głębinowe.
Posiadanie samej studni to nie wszystko – należy jeszcze pobrać z niej wodę. Pierwszym rodzajem pomp, który używa się powszechnie w budownictwie są pompy powierzchniowe ( samozasysające ). Są one na ogół montowane w budynkach i łączone ze studnią rurą ssawną. Są one dobry rozwiązaniem, o ile tzw. wysokość ssania nie przekroczy 7-8 metrów.
Jako że pompy powierzchniowe są bardzo tanie, stanowią najczęściej stosowany rodzaj pomp w różnych sytuacjach. Można je nabyć najczęściej w zestawach hydroforowych, czyli w zestawie ze zbiornikiem wody, jak również z silnikiem elektrycznym. Czasami montuje się je w studzienkach, co pozwala na znaczne obniżenie wysokości ssania, a jeżeli studzienkę wykonamy na zewnątrz budynku – zminimalizowanie uciążliwości, która wynika ze sporego hałasu.
Jeśli lustro wody usytuowane jest na głębokości powyżej 8 metrów, niezbędna do pobierania wody będzie tak zwana pompa głębinowa. Takie pompy mają kształt walca o średnicy około 90 mm, który musi być opuszczony do studni. Takie pompy pracują zanurzone w wodzie, co pozwala na tłoczenie wody z dowolnej głębokości. Pompy głębinowe są bardzo sprawne, ale są także bardzo drogie w przeciwieństwie do pomp samozasysających. Kolejną wadą jest konieczność wyjmowania takiej pompy ze studni w razie awarii. Pomimo tego ten rodzaj pomp wybierany jest przez bardzo wymagających inwestorów, głównie z powodu cichej pracy.
Bogaty wybór pomp oraz zbiorników wody (sprawdź ofertę: https://sklephypo.pl/74-zbiorniki-hydroforowe/) znajdziesz na przykład w sklepie internetowym HYPO.